Zbiorowiska barszczu Sosnowskiego w Okoninie

Dwa duże place z barszczem Sosnowskiego znajdują się w Okoninie. Obydwa przy zjeździe do Lubziny, na łące, przy rzece. Trująca roślina wyrasta tam od wielu lat i nie można jej wyplenić. Z roku na rok jest jej coraz więcej.  

Image Not Found

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną zielną pochodzącą z rodziny selerowatych. Pierwotnie występował w rejonach Kaukazu, z czasem zaczął się rozprzestrzeniać na tereny Europy Środkowej i Wschodniej. Walka z barszczem Sosnowskiego bywa niezwykle trudna. Chwast z łatwością i w bardzo szybkim tempie opanowuje coraz to większe obszary, powodując tym samym degradację środowiska. Barszcz Sosnowskiego wykazuje duże zdolności regeneracyjne. Może kiełkować nawet przez kilka lat.

Image Not Found

Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami. Może osiągnąć wysokość nawet do 4 m, a jego łodyga około 10 cm średnicy. Ma silny oraz gruby korzeń, od którego wychodzą rozgałęzienia.

Image Not Found

Wyróżniają go również wielkie liście. Znajdujące się na nich oraz na łodydze włoski odpowiadają za wydzielanie parzącej, toksycznej substancji. Uaktywnia się ona przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza.

Image Not Found

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia z powodu występujących w nim związków (furanokumaryny ), które w kontakcie ze skórą powodują bardzo poważne oparzenia. Nie tylko kontakt z tą rośliną jest niebezpieczny, ale także jej przypadkowe spożycie. Spożycie barszczu Sosnowskiego może powodować zapalenie przewodu pokarmowego oraz krwawienia. Każdy, kto zauważy na terenie naszej gminy barszcz Sosnowskiego, powinien zgłosić ten fakt do Urzędu Miejskiego w Ropczycach:
Urząd Miejski w Ropczycach, ul. Krisego 1, 39-100 Ropczyce
Referat Ochrony Środowiska – pok. 204, tel. (17) 2210 556

Image Not Found
Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *