Mistrzostwa Świata w Sumo: „Wyniki-marzenie!”

Podczas Mistrzostw Świata w Sumo, które odbyły się 7-8 września w Krotoszynie, polska reprezentacja zdobyła 13 medali: 5 w grupie juniorów (3 indywidualnie i 2 drużynowo) oraz 8 w grupie seniorów (7 indywidualnie i 1 drużynowo).

Image Not Found

Trener Andrzej Jedynak mówi: „To wyniki – marzenie!”. Podkreśla przy tym, że dużą niespodzianką byli Japończycy. W ubiegłym roku, podczas Mistrzostw rozgrywanych w Japonii, zdobyli jeden złoty medal. Wyciągnęli wnioski i przygotowali się do tegorocznych występów tak, że wygrali w Krotoszynie w 10 kategoriach.

Świetnie wypadła polska reprezentacja kobiet. Polki (drużynowo) przegrały tylko z Ukrainkami i zajęły III miejsce – brąz na Mistrzostwach świata!

Nasza krajanka, Anna Kapustka z Lubziny, jako debiutantka na tej rangi zawodach, poradziła sobie wyśmienicie! Pierwszą walkę wprawdzie przegrała z Japonką, która w końcowej klasyfikacji zdobyła mistrzostwo, ale kolejne walki wygrywała (z Włoszką, Węgierką). W pojedynku o III miejsce uległa reprezentantce Tajwanu i zajęła ostatecznie V miejsce. Z koleżankami z drużyny – brązowy medal.

W grupie mężczyzn również dominowali Japończycy. Rafał Głodek z Lubziny, startując w kategorii do 100kg, wywalczył indywidualnie VII miejsce, a drużynowo V.

W Krotoszynie zmierzyli się reprezentanci ponad 30 krajów, m.in Japonii, Mongolii, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Chile i Argentyny, Gruzji. Najlepsi sumici świata walczyli o tytuły mistrzów świata w 18 kategoriach wagowych indywidualnych (w tym 10 seniorskich oraz 8 juniorskich) i turniejach drużynowych kobiet i mężczyzn.

Warto dodać, że komentatorem Mistrzostw był Jakub Nowakowski, były zawodnik lubzińskiego klubu.

Za wspaniałą organizację zawodów zasłużone gratulacje zebrał Dariusz Rozum, Prezydent Europejskiej Federacji Sumo, Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Sumo.