Jubileusz ropczyckich przedsiębiorców

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego ma już 25 lat! 6 września założyciele, członkowie, obecne kierownictwo i zaproszeni goście uroczyście obchodzili ten zacny jubileusz.

Image Not Found

Stowarzyszenie powstało w 1999 r. z inicjatywy ówczesnego wicestarosty Stanisława Ziemińskiego. Organizatorem i pierwszym prezesem był Jan Rogoszewski. Duży wkład w organizację wniósł także Robert Kuraszkiewicz, który wspierał Stowarzyszenie w zakresie organizacyjnym i prawnym. W kolejnych latach Stowarzyszeniu przewodniczyli Teresa Waleń i Ludwik Para. Od 2022 roku funkcję Prezesa Zarządu pełni Małgorzata Bąk.

JUBILEUSZ

Impreza „urodzinowa” odbyła się w CK w Ropczycach. Prócz Jubilatów obecni byli: z-ca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW Dominik Łazarz, Starosta Powiatu Piotr Kapusta, Burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć, Burmistrz Ropczyc Kazimierz Moskal, Sekretarz Witold Darłak, Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ożóg, Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie Marek Tęczar, Wójt Gminy Iwierzyce Ryszard Filipek, Przewodnicząca RM Sędziszowa Młp. Teresa Waleń, przewodniczący RM Ropczyce Marek Misiura, Komendant KPP Por. Roman Zawiślak, Komendant PSP Łukasz Szopa, dyrektorzy szkół, banków i instytucji publicznych z terenu powiatu.  

Prowadzący, Jerzy Frąckowiak, radiowiec i Joanna Jarząb, redaktor RRS24, powiedzieli na wstępie: „Minęło 25 lat od momentu, kiedy to grupa przedsiębiorczych i odważnych osób postanowiła założyć nasze Stowarzyszenie. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że była to decyzja, która przyniosła wiele korzyści zarówno członkom stowarzyszenia, jak i całemu powiatowi ropczycko-sędziszowskiemu”.

HISTORIA

Ludwik Para, dziś Honorowy Członek Stowarzyszenia, przypomniał jego historię i serdecznie podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej organizacji, w szczególności: Stanisławowi Ziemińskiemu, Janowi Rogoszewskiemu, Robertowi Kuraszkiewiczowi. Z sentymentem wspominał spotkania robocze i te, jak je nazwał „ludzkie”, podczas których nawiązywały się przyjaźnie, rozmawiano o problemach, rozwiązywano je. Stowarzyszenie organizowało też imprezy charytatywne na rzecz DPS-ów, osób z niepełnosprawnościami. Podczas jednej z nich zebrano ponad 18 000zł. Jeśli pomnożyć to przez wskaźnik inflacji, dałoby to dziś kwotę olbrzymią. Sztandarowym programem był Konkurs Solidna Firma, przeprowadzony w 8 edycjach, dla firm z terenu powiatu. Kapituła, licząca około 20 osób, wnikliwie oceniała kandydatów do tytułu, a sama nagroda była niezwykle prestiżowa. To, jak działało wtedy Stowarzyszenie, można ocenić na przykładzie jednego z pierwszych członków, właściciela dobrze prosperującej firmy, który uzyskał rozpoznawalność, promocję i reklamę, dzięki pomocy kolegów-przedsiębiorców.

ODZNACZENIA DLA ZASŁUŻONYCH

Prezes Małgorzata Bąk i wiceprezes Łukasz Skowroński, wręczając odznaczenia, uhonorowali osoby, których zaangażowanie, praca i pasja przyczyniły się do rozwoju Stowarzyszenia.

Odznaczenia otrzymali: Ludwik Para, Teresa Waleń, Stanisław Ziemiński, Jan Rogoszewski, Robert Kuraszkiewicz, Franciszek Baran.

 OPRAWA ARTYSTYCZNA

Przy lampce szampana i urodzinowym torcie, uczestnicy spotkania wysłuchali wspaniałego koncertu. Na scenie wystąpili: Piotr Antosz, Marcin Antosz i Maksymilian Kalita, czyli trio akordeonowe ze Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy.  

O STOWARZYSZENIU PRZEDSIĘBIORCÓW POWIATU ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKIEGO

Celem statutowym jest działalność wspomagająca powstawanie i rozwój firm, prowadzących działalność gospodarczą, a także umożliwianie przedsiębiorcom działającym na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego, bez względu na przekonania, czynne uczestnictwo w życiu gospodarczym i społeczno-politycznym powiatu.

Ponadto w statucie Stowarzyszenia określono zakres zadań, w tym m.in.:

1. Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.

2. Nauka, edukacja, oświata i wychowania.

3. Działalność charytatywna.

4. Promocja i organizacja wolontariatu.

5. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

6. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji.

7. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

9. Porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym.

10. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji.

11. Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.

12. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.

Powyższe działania i cele były niewątpliwie wynikiem obserwacji i doświadczeń rozwijającego się prężnie rynku przedsiębiorców, ale i świadczyły o poczuciu więzi ze środowiskami, z których ci przedsiębiorcy się wywodzili oraz z nakazów etycznych, moralnych i religijnych, pojmowanych dosłownie, dyktowanych nie tylko zyskiem, ale sercem i duszą. Wydaje się, że to głównie dlatego Stowarzyszenie miało tak dobry start. Odpowiadają za to „ojcowie założyciele”: Stanisław Ziemiński, Ludwik Para, Jan Rogoszewski, Robert Kuraszkiewicz, Teresa Waleń.

Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Jeden komentarz

  1. W każdej gminie w Polsce jest to samo: wręczanie sobie nawzajem nagród przez ludzi z jednej kliki,dla wzajemnego uwiarygodnienia się i „uszlachetnienia” w oczach zwykłych ludzi. Rechoczące ,spocone twarze, nadwaga….Nagrody za kilometry szpecących żółtych barierek wzdłuż ulic, za dziesiątki hektarów wyciętych lasów, za powierzchnie magazynowe tam gdzie kiedyś chodziliśmy na spacery po łąkach. To się nazywa „postępem” w …neokolonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *