Wakacje są u nas upalne, zdarzają się także łagodne zimy, ale nie zmienia to faktu, że żyjemy w jednym z 50 najzimniejszych państw na świecie. Czy to już tłumaczy wieczne niezadowolenie Polaków? Przyznajcie się. Kto w lecie nie siedzi pod kocem, ze stopami w skarpetkach? Czy w tej porze roku też pijecie herbatkę? Od czasu do czasu w ciepłych miesiącach ubieracie swoje ulubione swetry? Właśnie.
Psycholodzy zwykle mawiają, że niekończące się narzekania Polaków to skutek panującego klimatu. Nie ukrywajmy tego, każdy widzi, jak jest. Przez większą część roku jest zimno, ciemno, wietrznie i deszczowo, co również pociąga za sobą straty finansowe. A nasze samopoczucie? Tylko my, Polacy, zwracamy uwagę na powiązanie między pogodą, a naszym stanem psychicznym. Kiedy boli głowa – to znaczy, że idzie jakieś przesilenie. Czy to jesienne, czy wiosenne. Częste są też wahania ciśnienia atmosferycznego. Wtedy również boli nas głowa, czujemy się senni.
Jako, że w ludzkiej naturze leży szukanie winnych, w szczególności poza sobą, to za główną przyczynę naszych niepowodzeń, czy gorszego nastroju, uważamy właśnie warunki atmosferyczne. Zaskoczymy Was, drodzy Polacy. Może w Polsce wcale nie jest tak zimno?
Raz na zawsze rozwiejemy wszelkie wątpliwości i utniemy dyskusje na jeden z głównych tematów do rozmów w naszym kraju. Aby porównać polski klimat do tego panującego w innych regionach, krajach świata, wzięliśmy pod uwagę główny parametr, na podstawie którego klimatolodzy wyznaczają strefy klimatyczne.
Jest nim średnia roczna temperatura powietrza. Wynosi ona od 7o na północnym wschodzie do 10o na południowym zachodzie naszego kraju. W skali ogólnokrajowej to 8o.
Jeżeli wziąć pod uwagę 288 państw i terytoriów zależnych i ich średnie temperatury, to okazuje się, że Polska w takim rankingu „ciepła” znajduje się dopiero na 238. miejscu. Bliżej nam do końca niż do początku i w ten sposób uplasowaliśmy się wśród 50 najzimniejszych państw i terytoriów na naszej planecie.
Dlaczego jest u nas tak zimno? Ponieważ znajdujemy się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się dosyć sporymi wahaniami temperatury w ujęciu rocznym. Mamy zarówno śnieżne i mroźne zimy, jak burzowe i gorące lata.
Nasz kraj, ze względu na swoje położenie geograficzne, w Europie Środkowej, ma zróżnicowany klimat. W regionie Warmii, Pomorza i na północy kraju panuje klimat raczej umiarkowany morski, który charakteryzuje się chłodnymi latami i łagodnymi zimami. Na południu Polski występuje górski klimat, cechuje się chłodnymi latami i mroźnymi zimami. W środkowej części kraju, gdzie znajduje się stolica, dominuje klimat umiarkowany przejściowy, z ciepłymi latami i umiarkowanie zimowymi temperaturami.
Polska jest znana z dość wysokich opadów atmosferycznych. Średnia roczna suma opadów wynosi około 600-700 mm. Największe opady występują w górach, zwłaszcza w Tatrach i Beskidach, gdzie mogą przekraczać 1000 mm. W Polsce opady deszczu są równomiernie rozłożone na cały rok, jednak największe nasilenie występuje w lecie. Ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać, opadów jest coraz mniej.
Chociaż nasz kraj nie jest uważany za kraj o ekstremalnie zimnym klimacie, zdarzają się okresy, kiedy temperatura spada poniżej -20o Celsjusza. Zimą występują również silne opady śniegu i mrozy, zamiecie śnieżne i silne wiatry.
Dni, które nadchodzą, mogą być właśnie – zimne, deszczowe i ponure. Znajdźcie więc sobie przyjemność i zakopcie się w koce lub ubierzcie sobie swoje ulubione skarpetki!!