Lipiec w ogrodzie. Porady Iwony Ułamek

Iwona Ułamek to certyfikowany architekt krajobrazu. Projektuje ogrody duże i małe, planuje nasadzenia. Zajmuje się również wykonawstwem w tym zakresie – od wyboru i zakupu roślin, po coroczną pielęgnację. Zadzwoń, zapytaj. Tel. 667 160 982.

Image Not Found

Hortensja krzewiasta

Trwa miesiąc lipiec, nazwany od kwitnących na przełomie czerwca i lipca lip. Miesiąc rozpoczynający żniwa w polach, miesiąc odpoczynku, ale również prac letnich w ogrodzie. Wszelkie prace przebiegać będą już z pewnością w towarzystwie bogatych, spektakularnych bukietów hortensji. 

    Hortensje bukietowe mają już swój moment, nie sposób nie zatrzymać na nich wzroku, gdy je mijamy. Są to krzewy o sztywno wyprostowanych pędach, osiągają w zależności od odmiany od 1 metra do 3 m wysokości. Kwiatostany duże i bardzo duże, najczęściej  stożkowate (do 30 cm). Kwiaty początkowo białe, kremowobiałe lub limonkowe, później nabierają rumieńca, różowieją lub stają się różowo-czerwone.

U odmiany ” Limelight”, która osiąga 1,5 metra wysokości, kwiaty są duże, najpierw zielonkawożółte, potem kremowobiałe. Hortensja „Pinky Winky” ma mocno wyprostowane pędy, na których ukazują się duże kwiatostany białe, następnie robią się ciemnoróżowe.

Image Not Found

Hortensja bukietowa

Piękna odmiana o mocnym pokroju osiągająca 2m wysokości i często szukana przez klienta to „Vanille Freise”. Kwiaty początkowo białe, następnie różowe, w końcu różowoczerwone.

Przeciwieństwem hortensji bukietowych, które kochają słońce, jest hortensja krzewiasta, rosnąca najlepiej w zacisznym, półcienistym miejscu w ogrodzie, wtedy nie będzie przypalana przez słońce. Pożądana przez ogrodników jest też odmiana „Strong Annabelle” o ponadprzeciętnych kulistych kwiatach, mających do 40 cm szerokości.

Hortensje, jeśli zostaną posadzone w ogrodzie, szybko go wypełnią i wzbogacą.  Są proste w uprawie, potrzebują gleby zasobnej w składniki pokarmowe, wilgotnej, o odczynie kwaśnym. Rośliny powinno się obficie podlewać, gdy są upalne, suche dni, szczególnie w okresie kwitnienia. Odmiany tych hortensji wymagają corocznego cięcia, które utrzymuje ich mocny pokrój i powoduje to, że kwiaty są duże i krzew jest w stanie je utrzymać, nie pochylają się. Są bardzo odporne na niskie temperatury i nie przemarzają. Świetnie wyglądają sadzone pojedynczo, ale również w grupach . Niezapomniane wrażenie robią sadzone jako nieformowane żywopłoty. 

Image Not Found

Hortensja krzewiasta

    Inna grupa hortensji, preferująca miejsca półcieniste, cieniste, osłonięte od mocnych wiatrów,  wilgotne, to ogrodowe, piłkowane i dębolistne hortensje.  Ogrodowe będą miały  różowy kolor kwiatu, jeżeli zostanie zapewnione im obojętne lub lekko kwaśne podłoże, a jeśli rosły będą w ziemi kwaśnej, ich kwiaty staną się niebieskie (niebieskofioletowe). To idealny gatunek dla poszukujących urozmaicenia dla swojego ogrodu. Kwiaty zawiązuje za zeszłorocznych pędach, dlatego tniemy wiosną tylko same suche kwiaty, martwe gałązki. Jej kwiaty nadają się do tworzenia kompozycji, suchych bukietów. 

Liście podobne do dębowych, powcinane, jesienią czerwono – fioletowe, długo pozostające na  pędach, kwiaty białe, jesienią zmieniające odcień, w długich, okazałych wiechach, to cechy po których rozpoznamy hortensję dębolistną. 

  Te rośliny to okazałe elementy kompozycji, trzeba poświęcić im sporo miejsca, a w małych ogrodach można pokusić się o hortensję szczepioną na pniu, czyli na wysokości np. 50 cm od  ziemi, niewątpliwie przyciągnie wzrok i będzie można posadzić pod nią małe trawy ozdobne lub kwitnące byliny, m.in niezawodnie kwitnącą kocimiętkę, zawciąg nadmorski, wrzosy. 

Image Not Found

Budleja Dawida

  Na parę słów zasługuje inny bogato ukwiecony krzew, a mianowicie budleja Davida (omżyn),   przyciągająca licznie motyle i inne owady. Nazywany jest motylim krzewem, ponieważ słodkim zapachem wabi motyle (oraz inne owady zapylające). Jest mocno rozpowszechniony, znany jako krzew sporych rozmiarów, luźny, o szerokim, bujnym pokroju. Kwiaty fioletowe, fioletowo – niebieskie, srebrzysto – różowe, białe, winno – czerwone (odm.Santana). Wyróżniająca się żółto – pomarańczowymi kwiatami odmiana „Sungold” jest idealna do wykorzystania jako soliter w ogrodzie, tarasie czy na balkonie, gdzie stanowić będzie jasny, radosny akcent. 

Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a bardzo podobają nam się budleje, stworzone zostały odmiany mniejsze, do około 80 cm wysokości, m.in. „Candy Little Ruby”. Jej kwiaty mają intensywnie czerwony odcień, ma kompaktowy, zwarty pokrój i może być sadzona w pojemnikach.  Przed rozpoczęciem sezonu należy budleję przyciąć nisko, by krzew utrzymywał ładną formę i dzięki temu był stymulowany do obfitszego kwitnienia.  

Motyli krzew  jest wartościowym przyrodniczo dodatkiem do ogrodu i śmiało może promować bioróżnorodność. 

Image Not Found

Lilia

Image Not Found

Liliowiec

 Przy tak barwnych przykładach lata wymienić należy byliny. Wiele kolorów wnoszą lubiane przez coraz większą grupę odbiorców; werbeny, przetaczniki, szałwie omszone, lawenda wąskolistna, rdest wężownik, liatry kłosowe, kwitnące nieprzerwanie bodziszki, kocimiętki.

Image Not Found

Jeżówka

Ciekawa jest również grupa mieszańców jeżówki o bardzo bogatej, zróżnicowanej kolorystyce, dorastającej średnio do 50-80 cm. Liście są szerokie, ciemnozielone, sztywne pędy zakończone kulistymi koszyczkami kwiatowymi z języczkowymi kwiatami dookoła. Pojawiają się właśnie teraz i kwitną do października. Usuwanie przekwitłych koszyczków przedłuża kwitnienie. Najlepiej wyglądają na rabatach z trawami ozdobnymi, hortensjami, pod dużymi drzewami, w mniejszych bądź większych grupach. Sprawdzą się też w pojemnikach, np. jeżówka „Butterfy Kisses, dorastająca do 40 cm. wysokości, pachnąca, miododajna, z różowymi kwiatami. 

Image Not Found

Rudbekia

    Obecnie ważne jest, gdy dobry wygląd roślin utrzymuje się długo podczas i po kwitnieniu, co czyni te rośliny ciekawymi dla ogrodnika. Liczba odmian, które pozostają interesujące co najmniej przez kilka miesięcy, wzrasta.  

   Pozwalamy sobie na rabaty o kolorowej urodzie zwiewnych kwiatostanów, drobnych, ale licznych kwiatów,  które budują aurę lekkości naszej przestrzeni. Jednak czy zdołają się oprzeć kaprysom pogody, to już inna sprawa.  Niektóre rośliny wieloletnie nadają nasadzeniom naturalnej spontaniczności, gdy rozrzucone są punktowo. Sadzenie tej samej byliny czy krzewu to tu to tam w ogrodzie, pomaga scalić kompozycję.  Wymienione w artykule rośliny będą cieszyć oko przez długi czas. 

Image Not Found

Bodziszek

Image Not Found

Liatra kłosowa

Image Not Found

Lawenda wąskolistna

Image Not Found

Malwa

Image Not Found

Monarda

Image Not Found

Passiflora

Image Not Found

Róża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *