5 listopada w SP im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Proporczyk baśniowy tajemnice skrywa, kreatywność, współpraca, rodzina wygrywa”.
Organizowany przez Baśniową Szkołę konkurs, który w tym roku miał już 9 edycję, przyciąga rzesze młodych artystów z całego kraju, chętnych do zrealizowania wyznaczonych zadań. Pewne jest tylko to, że temat prac plastycznych związany jest z baśnią. Cała reszta – materiały, forma plastyczna, bohater, sposób przedstawienia tematu – zależą od inwencji twórców.
W tym roku motywy baśniowe trzeba było pokazać na proporcu, a zaangażować w jego tworzenie miały się całe rodziny. Jak można było zobaczyć na szkolnej wystawie dzieł – pomysł pracy zespołowej, rodzinnego współdziałania, przyniósł niesamowite efekty.
Do szkoły napłynęło 1956 prac z całej Polski, więc konkursowe jury miało niełatwe zadanie. Przyznano 15 nagród za I miejsce, 15 za II miejsce i 15 za III miejsce. Wręczono też 30 wyróżnień i 14 nagród Dyrektora Szkoły.
Na uroczystej gali pojawili się: burmistrz Kazimierz Moskal, wiceprzewodnicząca RM Lidia Nykiel, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy szkół, instytucji, przedstawiciele KPP i OSP, uczniowie i nauczyciele szkoły oraz wielu laureatów konkursu z opiekunami.
Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości, dyrektor szkoły, Wioletta Czemarnik, powiedziała m.in.: „Dzisiejsze święto nie tylko podkreśla wartość kultury i literatury baśniowej, ale też zachęca do artystycznej eksploracji tych niepowtarzalnych historii”.
Część artystyczna spotkania była prawdziwym ukoronowaniem dnia. Szkoła przedstawiła spektakl „Mały Książę” w reżyserii Wiesławy Miąso. Niesamowite dekoracje, wypełniające całą przestrzeń sceniczną, rekwizyty, nieodmiennie kojarzące się z książką Exupery’ego, kostiumy, charakteryzacja – to było coś dużo więcej niż szkolne przedstawienie. Aktorzy – uczniowie przecież – znakomicie przygotowani, ze wspaniałą techniką gry, swobodnie czujący się w swoich rolach, dykcyjnie bezbłędni. Co w szkołach rzadkie – w kilku rolach wystąpili nauczyciele. Tu szczególne brawa dla świetnie śpiewających pań i odgrywającego rolę Pilota, Szymona Wośko.
Spektakl wywarł na widzach ogromne wrażenie. Nie tylko przypomniał znane z kart „Małego Księcia” prawdy o przyjaźni, miłości i odpowiedzialności, ale pokazał, jak ogromne pokłady artyzmu i wrażliwości drzemią w młodym pokoleniu. Jeszcze raz brawa dla reżyserki, Wiesławy Miąso!
Spotkanie w Baśniowej Szkole upłynęło jak zawsze w niezwykle przyjaznej atmosferze – to cecha charakterystyczna tej placówki. Konkurs był sukcesem, gala i spektakl również – no cóż, czekamy na jeszcze!