Od kiedy, ile kursów i jakimi trasami – MKS w Ropczycach

Od 2023r. trwają prace samorządowców czterech gmin: Miasta Dębicy, Gminy Dębica, Żyrakowa i Ropczyc nad projektemZrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego”. Chodzi o poprawę i zapewnienie jak najlepszego dostępu do celów codziennych podróży wszystkich mieszkańców DROF oraz mieszkańcom gmin ościennych, którzy korzystają z systemu transportu na terenie całego DROF.

Od maja 2024r. samorządy zajmują się konkretnymi zadaniami wynikającymi z tego projektu, a dotyczącymi planu tras, ilości kursów, infrastruktury towarzyszącej (przystanki, zatoczki, dworce, ścieżki rowerowe).

Aktualnie trwają prace nad sporządzeniem wniosku, który składany będzie w II kwartale 2025r. Konkurs rozstrzygnięty zostanie przez Urząd Marszałkowski.

„Wkład własny Gminy Ropczyce w ten projekt – mówi wiceburmistrz Michał Przystaś – to dworzec autobusowy. Budowa /remont przystanków autobusowych i infrastruktury towarzyszącej będzie pochodziła ze środków zewnętrznych. Jesteśmy już po przeglądzie wszystkich przystanków przy trasach na naszym terenie, a jest ich ponad 30. Całe zadanie daje też możliwość stworzenia infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego, czyli budowy ścieżki rowerowej. Chcemy tu ująć budowę ścieżki wzdłuż ulicy Skorodeckiego od ronda przy ZOZ do skrzyżowania z ul. Przemysłową”.

Image Not Found

PLANOWANE TRASY MKS

Każda trasa zaczynać się będzie z Dworca w Dębicy.

I trasa (oznaczona na mapce kolorem zielonym) będzie prowadziła DK94 przez Zawadę, Lubzinę, potem skręt na Brzezówkę, Czekaj, dworzec PKP i do centrum Ropczyc.

II trasa, oznaczona czerwoną linią, będzie biegła przez Stasiówkę, Małą, skrzyżowanie z Niedźwiadą, wjazd na drogę wojewódzką, Łączki Kucharskie, Okonin, Chechły i do dworca w Ropczycach.

III trasa, oznaczona kolorem granatowym, pobiegnie przez Niedźwiadę Górną i Dolną, Broniszów, Gnojnicę Dolną i Wolę, DK94 i do dworca autobusowego.

„Ilość kursów jest w trakcie opracowywania i analizy. – mówi wiceburmistrz. – Na razie to projekt, który będzie poddany konsultacji społecznej. Godziny odjazdów i przyjazdów powinny sprzyjać mieszkańcom”. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że liczba kursów może wynosić około 5 plus tyle samo powrotnych.

Całe zadanie objęte będzie finansowaniem ze środków Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027. Zakup taboru – bezemisyjne lub niskoemisyjne autobusy, biletomaty, będzie w gestii lidera projektu.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie przez Marszałka oceniony, jest szansa, że MKS będzie funkcjonował w gminie Ropczyce w 2026r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *