75-lecie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach obchodzi w tym roku jubileusz – 75-lecie. Z tej okazji, 24 października, podziękowania i najlepsze życzenia jej pracownikom, na ręce dyrektor, Agnieszki Szeli, złożyli wszyscy zgromadzeni na uroczystości w Centrum Kultury Goście. Spotkanie było okazją do wspomnień, gratulacji, ale też obietnic wybudowania nowego i nowoczesnego gmachu biblioteki, dla mieszkańców Ropczyc będącego ośrodkiem życia kulturalnego, we wszystkich jego aspektach.

Image Not Found

Obecni na jubileuszu sympatycy ksiąg i książek, m.in. radny SW Jacek Magdoń, wicestarosta Jacek Róg, burmistrz Kazimierz Moskal, wiceburmistrz Michał Przystaś, sekretarz Witold Darłak, prof. Kazimierz Ożóg, prof. Władysław Tabasz, dyr. WiMBP w Rzeszowie Bożena Janda, dyrektorzy instytucji, szkół i przedszkoli, pracownicy biblioteki, czytelnicy, wysłuchać mogli prelekcji o historii ropczyckiej placówki, wygłoszonej przez dyr. Agnieszkę Szelę, wykładu prof. Kazimierza Ożoga „Gwara a język literacki: obraz świata, tożsamość zbiorowa”, koncertu grupy Plateau „Od Grechuty do Cohena”.

„RAJ BĘDZIE BIBLIOTEKĄ”

Wykład dyr. Agnieszki Szeli był przede wszystkim przypomnieniem historii placówki i ludzi, którzy nią kierowali, tworzyli. W 1948 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, organizując sieć bibliotek na terenie ówczesnego powiatu, utworzyła punkty biblioteczne w Ropczycach, Sędziszowie i Wiercanach.

Opiekę nad punktem w Ropczycach objęła Wanda Lisowska. Bazę lokalową stanowiło 3-izbowe pomieszczenie, wydzielone w budynku Gminnej Rady Narodowej, a księgozbiór stanowiły dary książkowe od mieszkańców i Towarzystwa Szkoły Ludowej.

16 stycznia 1949 roku został podpisany akt prawny, na mocy którego dotychczasowe punkty biblioteczne w Ropczycach i Sędziszowie zostały przekształcone w miejskie biblioteki publiczne. Zasoby tych bibliotek przedstawiały się następująco: księgozbiór – 2852   woluminów; liczba czytelników – 1400 osób; liczba wypożyczeń – 15 tysięcy.

1 stycznia 1956 r. MBP w Ropczycach przekształciła się w Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Na stanowisko kierownika powołano Stanisławę Waniewską, która pełniła tę funkcję przez 25 lat. W 1960 r. biblioteka po raz kolejny zyskała nową siedzibę – 4-izbowy lokal w prywatnym budynku Antoniny Bitkowskiej przy ul. Kochanowskiego 15.
Pod kierunkiem bibliotekarzy powstały zespoły zainteresowań skupiające dzieci i młodzież oraz dorosłych. Organizowano konkursy, wystawy księgozbioru, wystawy plastyczne i fotograficzne. W tym okresie zorganizowano szereg spotkań autorskich z popularnymi pisarzami, gościli m.in.: Jerzy Putrament, Julian Kawalec, Andrzej Szczypiorski, Maria Kowalewska, Stanisław Grochowiak, Tadeusz Hołuj.  

11 stycznia 1974 r. biblioteka ostatecznie przeniosła się do nowo wybudowanego budynku. Reforma podziału administracyjnego kraju przyniosła kolejne zmiany – w roku 1975/76 biblioteka została ponownie przekształcona w Miejską Bibliotekę Publiczną. Zaś od roku 2004 pełni funkcję biblioteki powiatowej.

30 kwietnia 2010r. uchwałą Rady Miejskiej w Ropczycach uległa nazwie zmiana placówki. Obecna nazwa to Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach. MiPBP to instytucja pełniąca w środowisku wiele ważnych ról, a przede wszystkim oświatową, informacyjną kulturotwórczą, rozrywkową, integracyjną i wychowawczą.

Swój wykład dyr. Agnieszka Szela zakończyła anegdotami, które wzbudziły niemały aplauz wśród gości. Przypomniały bowiem, że kultura to jedno z najważniejszych dóbr narodów, jedna z najważniejszych wartości. A jej nośnikiem była, jest i będzie książka.

„KOCHAM BIBLIOTEKARZY”

Od takiego wyznania prof. dr hab. Kazimierz Ożóg rozpoczął swój wykład: „Gwara a język literacki: obraz świata, tożsamość zbiorowa”. Profesor skupił się na wartości, jaką jest język,  a cały wykład był jednym wielkim peanem na cześć słowa. Zamiast więc streszczenia, proponujemy kilka zdań, wygłoszonych przez mówcę, bo to prawdziwe złote myśli, godne wpisu w almanachy aforyzmów:

„Język jest jak powietrze i światło. Jak do życia fizycznego potrzebne jest powietrze, tak do życia duchowego potrzebny jest język”.

„Język jest podstawową wartością. A wartość oznacza rzecz dobrą i pożyteczną”.

Język jest ośrodkiem naszego myślenia, powoduje, że człowiek myśli indywidualnie, nie bacząc na tłum.

„Najważniejsze jest, by człowiek myślał i tę myśl przełożył na słowo”.

„Biblioteka jest świątynią języka”.

„Jeśli jest słowo, są książki i są biblioteki”.

„Język jest najdoskonalszym narzędziem w poznawaniu świata”.

„Nigdy nie jest za późno uczyć się języka polskiego”.

„Całość naszego dziedzictwa zawarta jest w języku”.

Kończąc swój wykład profesor Ożóg pokusił się o dowcipne tłumaczenie wyrazów gwarowych z naszego regionu.

KONCERT ZESPOŁU PLATEAU

Ukoronowaniem artystycznym gali jubileuszowej był występ grupy Plateau z koncertem „Od Grechuty do Cohena”. Popularny nie tylko w Polsce zespół gra alternatywny, gitarowy rock, ale też utwory elektroakustyczne z poetyckimi tekstami. Dla zgromadzonej w ropczyckim CK publiczności Plateau wykonał swoje aranżacje piosenek Marka Grechuty (z płyty „Projekt Grechuta”), przebój Leonarda Cohena „Dance Me to the End of Love”  w przekładzie Romana Kołakowskiego oraz autorskie hity, znane z albumów i koncertów.  

Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *