Przede wszystkim, zanim przeczytacie ciąg dalszy tego artykułu, przypomnienie: pijmy więcej wody!! Unikniecie w ten sposób wielu chorób. I wysuszenia organizmu… Warto w ciągu dnia wypić osiem szklanek. I tu nie chodzi o soki, zupy, herbaty. Chodzi o czystą wodę, może być z kranu. Są nawet specjalne bidony, które mają za zadanie nas zmotywować do tego, żebyśmy wypili wystarczającą ilość.
Pewnie słyszeliście o tym, że my, Polacy, zdecydowanie pijemy za mało wody w ciągu dnia. Jedynie 6% naszych rodaków pije wystarczającą jej ilość. Za to aż 11% Polaków mówi, że wody nie pije w ogóle. Taki stan rzeczy przedstawił PBS dla Stowarzyszenia „Woda w domu i w biurze”. A ile tak naprawdę powinniśmy wypijać wody?
Co piąty rezydent naszego kraju wie, ile dziennie powinniśmy „zażywać” tej płynnej substancji. 8 szklanek i jeżeli potrzebujemy więcej – śmiało. To jest mniej więcej 1,5 litra. Co trzeci Polak twierdzi, że regularnie pije wodę, jednak nie przekłada się to na stan faktyczny. Tylko wspomniane 6% spełnia ten zdrowotny obowiązek. Według ekspertów dorosła kobieta powinna pić 2 litry wody dziennie!! Mężczyzna: 2,5 litra wody, a dzieci powyżej 7 roku życia: przynajmniej 1,5 litra. Przede wszystkim panie w ciąży powinny szczególnie zwracać uwagę na nawodnienie.
W takim razie, co pijemy zamiast tego zdrowego płynu?
Według wyników badań w polskich domach, mieszkaniach woda jest odpychana na rzecz herbaty – to po nią najczęściej sięga 36% badanych!! Kolejno, 29% twierdzi, że najczęściej pije wodę. Na trzecim miejscu znalazły się trzy rodzaje napojów: kawa – 10%, wspomniane soki owocowe – 10% i napoje gazowane – 10%.
Pamiętajmy, że woda stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka, a u kobiet – ok. 55%. Dzieci mają jej jeszcze więcej. Niemowlęta – mają nawet 78%.
Lekkie odwodnienie dotyczy sytuacji, kiedy utrata wody w organizmie nie przekracza 4% masy ciała. Jego objawy to:
– wzmożone pragnienie,
– bóle głowy,
– zmęczenie,
– suche usta lub oczy.
Umiarkowane odwodnienie to sytuacja, w której ubytek wody wynosi od 5% do 6% masy ciała. Wtedy mogą występować objawy:
– skóra staje się zimna i sucha,
– bardzo rzadko oddaje się mocz, który może mieć ciemne zabarwienie,
– pojawiają się zawroty głowy.
Mamusie!! Jak zaobserwować odwodnienie u dziecka?
– Brak łez podczas płaczu,
– nadmierna senność,
– starsze dzieci mogą być wyjątkowo drażliwe,
– zapadnięte policzki lub zapadnięte oczy,
– wiotka skóra,
– suche usta.
Jeżeli zobaczycie te objawy u swojego dziecka – reagujcie!!
Teraz w Polsce trwają upały. Co w takim razie o tej porze roku najlepiej pić? Oczywiście, wodę mineralną, która szybko ugasi pragnienie. Jeżeli nie lubicie wody zwykłej mineralnej – zaopatrzcie się w wyciskarkę do owoców i róbcie świeże soki, ale muszą to być owoce kupione w sklepie albo na targu. Gotowe soki w kartonach to koktajl cukru i barwników.
Czego w takim razie nie powinno pić się w upały? Unikajcie mocnej czarnej i czerwonej herbaty, ze względu na wysoką zawartość teiny. Pijcie wodę mineralną albo źródlaną. Zdrowe są też naturalne soki owocowe i warzywne. Należy unikać słodkich napojów i gazowanych.
A tak a’propos, co sądzicie o nowych zakrętkach butelek?