Zainspiruj się sakurą!

Teraz panuje za oknem zima. Jest nieprzyjazna, nieprzewidywalna i sroga. Mało kto lubi tę porę, kiedy są dni krótkie, a temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. W Polsce – wydaje się – jest więcej zwolenników wiosny. Jeżeli masz urodziny na wiosnę – nic tylko się cieszyć! Możesz wtedy pójść do swojego ogrodu, a jeżeli masz kwitnące wiśnie – możesz je podziwiać, leżąc na kocyku lub siedząc w fotelu w altance.

Image Not Found

Skąd się wziął zwyczaj podziwiania kwitnących wiśni? Hanami. To tradycja wywodząca się z Japonii. Polega na uważnym oglądaniu kwiatów wiśni i docenieniu ich piękna. Początki tej tradycji pojawiły się już w VII wieku naszej ery, a do XV wieku była rozprzestrzeniana przez obywateli Kraju Wschodzącego Słońca po całym regionie. Obserwowali już wiśnie i cesarze, i  zwykli mieszkańcy miast. Jeden z cesarzy japońskich ery Edo, czyli najpopularniejszej epoki w kulturze Japonii – Yoshimune Tokugawe, zasadził tysiące tych drzew dla swoich poddanych, by dzielić się ich pięknem.

Image Not Found

Dzisiaj Sakura Hanami jest świętem, które kojarzy się głównie z radością, ulotnością chwil i zadowoleniem z życia. W naszych czasach przypomina bardziej piknik. Rodzina i znajomi gromadzą się w parkach, podziwiają piękno przyrody i spożywają ulubione potrawy ze specjalnie na tą okazję przygotowanych dań. Przeważnie są to koszyki z  tzw. bento.

Image Not Found

 Zwyczaj Hanami powstał w okresie Nara, czyli w VIII wieku. Kwitnienie drzew sygnalizowało początek sezonu na sadzenie ryżu. Tradycja ich podziwiania stawała się coraz to popularniejsza właśnie w wyżej wspomnianej epoce Edo, kiedy rozwijało się mieszczaństwo. Hanami u swego zarania był praktykowany wyłącznie przez elity, jednak z czasem stawał się coraz powszechniejszy wśród niższych warstw społecznych. W japońskiej kulturze od wieków jest świadomość ulotnego uroku doczesności. Z tego też powodu piękne, acz bardzo delikatne wiśnie szczególnie przemawiają do Japończyków.

Image Not Found

 1 kwietnia w Japonii to nie tylko Prima Aprilis. To też czas, kiedy dzieci idą do szkoły i zaczyna się rok fiskalny. Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni czas ten oznacza otwarcie nowego rozdziału w życiu, a pojawiające się wtedy w większości wielkich miast wiśnie są powszechnie kojarzone z wyczekiwaniem wszelakiego rodzaju nowości.

Image Not Found

 W Polsce wiśnie kwitną na przestrzeni kwietnia i maja. Ale niektóre odmiany zaczynają swój sezon już na początku kwietnia, a owocują na przełomie czerwca i lipca. Może wiśnia zainspiruje również Ciebie? Pamiętaj! Zimy zostało już tylko dwa miesiące!

Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *