Wiosną w ogrodzie. Porady Iwony Ułamek

Iwona Ułamek to certyfikowany aranżer ogrodów. Projektuje ogrody duże i małe, planuje nasadzenia. Zajmuje się również wykonawstwem w tym zakresie – od wyboru i zakupu roślin, po coroczną pielęgnację.

Zadzwoń, zapytaj. Tel. 667 160 982

Image Not Found

Krokus

Wyczekiwana przez wszystkich miłośników roślin i ogrodów nareszcie jest; wiosna.

Możemy zacząć delektować się  małymi,  zauważalnymi oznakami jej nadejścia; ciepłymi odcieniami kwiatów żółtej forsycji, narcyzów, fioletów i bieli krokusów, przebiśniegów czy ciemiernikòw.

Poranne koncerty zapracowanych ptaków, które przylatują z zimowisk, a wśród nich skowronek, żurawie,  pierwsze – które mają powody, by wracać. Za  nimi ciągną gęsi, a resztki zimy zamiatają bociany. Pożyteczne owady, pierwsze soczyście zielone liście, naturalne krzewy, dzikie kwiaty, dzięki swej prostocie i zwiewności otwierają sezon ogrodniczy, wprowadzając harmonię.

Image Not Found

Wierzba Iwa Kilmarnock

   Tęsknotę za kwiatami w ogrodzie mogą zaspokoić rośliny cebulowe i wcześnie kwitnące krzewy, m.in. oczary, wspomniana już forsycja, dla której powinno znaleźć się miejsce nawet w małym ogrodzie, a odmiana “Maluch”, osiągająca 1m wysokości, pięknie będzie wyglądać w najmniejszych ogrodach, wawrzynek wilczełyko o różowych kwiatach, które obsypują krzew przed rozwojem liści,  ciekawa leszczyna odmiany “Contorta”, która oprócz kwiatów ma bardzo dekoracyjne, mocno skręcone w „korkociąg” gałęzie. Niewymagająca wierzba iwa odm.”Kilmarnock” tworzy wiosną niesamowity widok, obsypując swoje zwisające pędy białymi baziami, które pokrywają się stopniowo złocistym pyłkiem.

Image Not Found

Wiśnia wczesna Kojou-no-mai

Dla każdego, kto szuka wiosną silnych aromatów, idealna będzie Kalina wonnaNanum”, której kwiaty mocno pachną i pojawiają się na krzewie przed liśćmi, w marcu. Ozdobą ogrodu są nieodzownie magnolie, które już od marca czarują obfitymi  kwiatami, jedną z wcześniej  kwitnących jest magnolia gwiaździstaRosea”. Uzupełnieniem krzewów  będą małe byliny, krzewinki, m.in. wrzośce, kępy kwitnącej miodunki i pierwiosnków, które tu i ówdzie tylko dopełnią całość.

Image Not Found

Magnolia gwiaździsta Rosea

   Bujny wzrost roślin osiągniemy pracą i pielęgnacją, o której przypomina wiosna. W zasadzie wszystkie rośliny budzą się z nową siłą do wzrostu, ale przepisem na piękne rabaty i osiągnięcie efektu, jakiego się pragnie, jest pamiętanie o tych najważniejszych zabiegach. W ramach prac wykonujemy cięcie. Krzewy kwitnące wiosną tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych, dlatego formować i nadawać im kształt, którego się oczekuje, należy dopiero po przekwitnięciu. Dotyczy to m.in, forsycji, porzeczek, tawuł kwitnących wiosną, krzewuszek, migdałków, wierzby, jaśminowców. Na roślinie zostać powinny pędy właściwie rozmieszczone, żywe, mocne, skracamy je tak, by się rozgałęziły, słabe i rosnące do środka trzeba usunąć.

Wiosną tniemy krzewy, których kwiaty pojawiają się na nowych, tegorocznych pędach, m.in. pięciorniki, tamaryszki, tawuły kwitnące latem, hortensje krzewiastą i bukietowa oraz lawendę.

Image Not Found

Dereń jadalny

Najwięcej uwagi wymagają róże, którym trzeba się bardziej przyjrzeć, gdyż każda grupa wymaga różnego cięcia. Róże wielkokwiatowe przycina się nisko (na wys. 20-40cm), ale nad dobrze wykształconym pąkiem, warto zostawić silne  pędy, a słabe i cienkie usunąć . Róże rabatowe mają mniejsze kwiaty a jest ich więcej, trzeba je przycinać nisko, pozostawiając zdrowe pędy, jednak cięcie też zależy od siły wzrostu odmiany. Warto wcześniej poczytać o odmianie, którą się ma w ogrodzie. Wycinając martwe, stare, uszkodzone gałązki i tylko delikatnie skracając róże, jeśli nie wiadomo, jaka jest odmiana, pozostawiając silne i zdrowe też nie popełnimy  błędu, a róże nadal pięknie zakwitną. Warto wspomnieć o pnączach, które po zimie mają część martwych  i uschniętych pędów oraz do kwitnienia potrzebują cięcia. Mają różną siłę wzrostu, są plastyczne i świetnie spełnią rolę osłony i ozdobią relaksujące zakątki do wypoczynku jako rośliny ozdobne z pięknych kwiatów, m.in powojnik, wiciokrzewy, miliony, glicynie.

Image Not Found

Krokus

Wiosną glicynie to najokazalsze pnącze, zachwyca, gdy rozpoczyna kwitnienie w maju spektakularnymi kwiatami, które tworzą długie, groniaste kwiatostany, niebieskie, fioletowe, różowe lub białe, kwiaty większości odmian  pachną. Jest ona pnączem silnie rosnącym i długowiecznym, ale potrzebuje cięcia. Powinno się wykonać dwa cięcia w roku, latem, żeby pobudzić glicynie do zawiązywania pąków kwiatowy. Z glicynii wycina się wtedy pędy zagęszczające i cienkie. Kolejne cięcie wykonuje się właśnie teraz, wiosną, na przełomie marca – kwietnia. Zeszłoroczne przyrosty z pękatymi pąkami kwiatowymi tnie się nad najwyższym pąkiem, jeśli ma być jak najwięcej kwiatów.

    Wiosną właśnie powstają najlepsze pomysły dodające urody ogrodowi. Przypomniane w artykule gatunki tworzą niebywałą różnorodność zapraszając ptaki, pożyteczne owady, motyle, małe zwierzęta i mikroorganizmy, które ucztują w ogrodzie jak w najlepszej restauracji.

Image Not Found

Ciemiernik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *