Wiosenne szaleństwo kwiatów. Porady Iwony Ułamek

Iwona Ułamek to certyfikowany architekt krajobrazu. Projektuje ogrody duże i małe, planuje nasadzenia. Zajmuje się również wykonawstwem w tym zakresie – od wyboru i zakupu roślin, po coroczną pielęgnację. Zadzwoń, zapytaj. Tel. 667 160 982

Image Not Found

Jabłoń ozdobna

 Wszystkie charakterystyczne cechy wiosny absolutnie  widoczne są właśnie teraz. Od soczystych odcieni zieleni do coraz większej gamy kolorów. Zobaczyć możemy bogatą rodzinę koloru różowego w finezyjnych kwiatach magnolii oraz strojnych kwiatach  wiśni ozdobnych. Urzekają śnieżnobiałe kwiaty m.in. tawuły wczesnej i szarej, obieli oraz wiśni jadalnych, wzbudzić ciekawość mogą kwiaty złotlina japońskiego o żółtej barwie. Odkryć możemy w tym okresie piękno naturalnych zestawień kolorystycznych.

Image Not Found

Wiśnia piłkowana Taihaku

     Wczesne nadejście ciepłych dni stymuluje rośliny do kiełkowania, kwitnienia, pełnego rozwoju. Taki start niesie też ze sobą ryzyko uszkodzenia roślin przez możliwe wystąpienie przymrozków. Nie trzeba spieszyć się z sadzeniem roślin jednorocznych, niektórych warzyw oraz z wysiewem nasion. Wyższe temperatury powodują też wysuszanie gleby i parowanie, istotne jest doglądanie młodych roślin i podlewanie. Wiosna kojarzy się często z roślinami cebulowymi, tj. tulipanami, żonkilami, szafirami, cebulicami, ale to nie wszystko.

Image Not Found

Wiśnia Amanogawa

Po zrobieniu porządków na rabatach kwiatowych, zdjęciu osłon ochronnych, możemy przystąpić do innych prac, m.in. dzielenia i przesadzania bylin, które kwitną późnym latem i jesienią. Sadzić można drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami. Pod koniec kwietnia rozpocząć można wysadzanie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie zimują w gruncie, jak np. dalie, mieczyki, begonie bulwiaste, kanna (paciorecznik), galtonia biaława, ismena. To rośliny warte polecenia,  o dekoracyjnych liściach, oryginalnych kwiatach, które kwitną cały sezon, rosnąć będą w gruncie jak i w pojemnikach. Mogą stać się „wisienką na torcie” wśród kompozycji kwiatowych. 

Image Not Found

Migdałek trójklapowy

    W ogrodzie widać wyraźne zmiany, szybko pojawia się soczysta, młoda trawa, drzewa, krzewy, rośliny cebulowe. Na iglakach młode przyrosty odznaczają się jaśniejsza barwą, np. świerk kłujący odmiany „Białobok” ma atrakcyjne kremowo – żółte przyrosty wyróżniające się na tle niebieskich gałązek. Ten czas  motywuje do stworzenia dla siebie relaksacyjnego otoczenia. Tworząc swój kawałek ogrodu, możemy zapożyczyć z przyrody roślinne zestawienia, formy, kolory, które udoskonalą nasze działki, balkony czy tarasy. 

Image Not Found

Judaszowiec chiński Shirobana

O tej porze roku możemy cieszyć się ogromną ilością odmian drzew, np. magnolii, wiśni ozdobnych, jabłoni, śliw ozdobnych, judaszowców południowych i krzewów np. obielą wielkokwiatową, migdałkiem trójklapowym, karaganą syberyjską, laurowiśnią. Obok ozdobnych krzewów znajdziemy też jadalne interesujące gatunki, np. pigwowce o ciekawie ułożonych kwiatach i mocnych kolorach oraz wartą zauważenia świdośliwę Lamarcka. Obsypana niewielkimi, lecz licznymi białymi kwiatami jest rośliną miododajną, wydaje smaczne owoce (słodkie), a jesienią  przebarwia się na różne odcienie czerwieni i fioletu. 

   Bezapelacyjnie wiosna to jedna z  najbardziej wyrazistych, najpiękniejszych pór roku, napełnia optymizmem i podsyca do działania. Ogród wiosenny to ulubione miejsce wielu ogrodników, to pozytywne widoki, a spacery i wypoczynek z pewnością umilą kwitnące nasadzenia. 

Image Not Found

Kaczeniec żółty

Image Not Found

Obiela groniasta Niagara

Image Not Found

Tulipany

Image Not Found

Tawuła szara

Image Not Found

Magnolia

Image Not Found

Brunera wielkolistna

Image Not Found

Wiśnia japońska Kuku Shidare Zakura

Image Not Found

Brzoskwinia karłowa

Zdjęcia wykorzystane w artykule opublikowano dzięki uprzejmości: „Zielona Dolina. Szkółka Roślin Ozdobnych w Rzeszowie”. Kilka fotografii pochodzi ze zbiorów prywatnych autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *