Wielki Piątek i Wielka Sobota w naszych parafiach

Kończy się Triduum Paschalne. Dla wiernych stanowi ono najważniejszy okres liturgiczny. Właśnie w tym czasie cała wspólnota chrześcijańska głęboko zanurza się w tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Image Not Found

Profil FB Parafia Św. Barbary w Ropczycach

Jest to czas nawrócenia i zadumy. Intensywne rozważanie męki i śmierci Chrystusa pozwala wiernym na właściwe przygotowanie się do świętowania samego zmartwychwstania. Dzięki liturgii, modlitwie i kultywowaniu tradycji oraz obyczajów podczas Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, każdy wierny może odpowiednio przygotować się duchowo na nadejście Chrystusa Zmartwychwstałego.

Triduum Paschalne ma też przypomnieć wszystkim chrześcijanom, że ich wiara i nadzieja nie opierają się jedynie na cierpieniu i śmierci, ale też obietnicy zmartwychwstania złożonej przez Chrystusa poprzez jego ofiarę na krzyżu.

Image Not Found

Profil FB Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Górze Ropczyckiej

W Wielki Czwartek w kościołach na całym świecie celebrowana jest tylko jedna uroczysta msza – tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Pańską. Od momentu jej rozpoczęcia kończy się okres Wielkiego Postu i rozpoczyna się Triduum Paschalne. W czasie śpiewu „Chwała na wysokości” w kościołach biją dzwony. Podczas tej wyjątkowej mszy kapłani obmywają nogi 12 mężczyznom, co symbolizuje pokorę Jezusa Chrystusa i jego poniżenie. Następnie kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, gdzie następnie odbywa się adoracja w ciszy. To symbol modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym i wdzięczności za ustanowienie Eucharystii.Tego dnia w kościele katolickim wspomina się także wszystkich kapłanów, ponieważ podczas Ostatniej Wieczerzy nie tylko został ustanowiony sakrament Eucharystii, ale również sakrament kapłaństwa. Wierni modlą się za księży oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Odprawiane są Msze Św. Krzyżma, podczas których biskupi poszczególnych diecezji konsekrują oleje święte a księża odnawiają przyrzeczenia złożone po ukończeniu seminarium duchownego.

Image Not Found

Profil FB Parafia Chrystusa Króla w Niedźwiadzie

Drugim dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa Chrystusa.

Wielki Piątek to jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odbywa się Msza Święta. Nie udziela się także sakramentów za wyjątkiem namaszczenia chorych. W kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej.

Liturgię tego dnia poprzedzają nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek odbywa się tzw. przeproszenie krzyża – wierni adorują drzewo krzyża będące symbolem zbawienia. Następnie Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do symbolicznego Grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek poszczenia zarówno ilościowego, jak i jakościowego. W praktyce oznacza to, że można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby – wolno. Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

W Wielką Sobotę – ostatni dzień Triduum Paschalnego – także nie odbywa się Msza Święta. Tego dnia kościół milczy, wierni skupiają się przy Grobie Pańskim na modlitwie i adoracji Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę wierni święcą pokarmy – to tzw. święconka – oraz odwiedzają Grób Pański.

Każdy pokarm w koszyczku wielkanocnym ma swoje znaczenie:

  • chrzan symbolizuje mękę Pana Jezusa ale również siłę, ma przynosić osobom go spożywającym dobre zdrowie,
  • jajka to symbol nowego życia,
  • chleb symbolizuje ciało Chrystusa ale również pomyślność i dobrobyt, jest podstawowym pokarmem każdego człowieka,
  • wędliny, kiełbasy czy wędzony boczek mają symbolizować płodność, zdrowie i dostatek materialny,
  • sól i pieprz – sól nie tylko dodaje potrawom smaku, ale także chroni je przed zepsuciem a według dawnych wierzeń – odstrasza zło; jest symbolem sedna życia i prawdy, „sól ziemi” to wybrańcy Jezusa. Pieprz zaś nawiązuje do gorzkich ziół dawniej używanych przez Żydów, co miało przypominać im o niewolniczej pracy w Egipcie,
  • ser oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą, gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt,
  • ciasto symbolizuje doskonałość,
  • masło wiąże się z dobrobytem,
  • baranek – może być wykonany z ciasta chlebowego czy z masła – symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego.
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Parafia Św. Mikołaja w Lubzinie. Zdj. Profil FB OSP Lubzina

Image Not Found
Image Not Found

Profil FB Parafia Chrystusa Króla w Niedźwiadzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *