Wieczór z Kobietami w Centrum

Majówka z Kobietami w Centrum, która odbyła się 17 maja w Centrum Kultury w Ropczycach, miała bogaty i atrakcyjny przebieg. Zadbały o to liderki Stowarzyszenia z naszego rejonu – Maria Golenia i Maria Świniuch. Obu pań nie trzeba przedstawiać – to społeczniczki, aktywne działaczki w wielu dziedzinach, silne i pełne pasji. W spotkaniu uczestniczyła też Monika Skowrońska – Ziomek, Prezeska Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

Image Not Found

Witając zebranych, Maria Golenia zaznaczyła: ”Spotykamy się dzisiaj dla szczęścia, zdrowia i dobrego samopoczucia”. I rzeczywiście. Prócz tematów poważnych i ważnych poruszono też takie, które, tradycyjnie, choć na chwilę, poprawiają humor – kwestie stylu i urody.

Monika Skowrońska – Ziomek przypomniała cele statutowe Stowarzyszenia Kobiety w Centrum: „Nasze działania mają inspirować, dodawać odwagi, poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, tak, aby kobiety na żadnym etapie swojego życia nie musiały z czegoś rezygnować. Chcemy wspierać kobiety na wielu płaszczyznach – praca, dom, życie publiczne i społeczne. Stowarzyszenie pomaga kobietom w ich codziennej działalności twórczej i naukowej, ale też walczy z przemocą domową i dyskryminacją. Nasze motto: „Zawsze jest ciężko, zanim zacznie być pięknie – dlatego nie będziesz sama”. Kobiety pewne swojej wartości, odważne, niezależne, wspierające, realizujące cele, wrażliwe i szczęśliwe, które nie czują się gorsze – nie muszą nic nikomu udowadniać”.

Image Not Found

Kolejnym punktem Majówki był wykład na temat profilaktyki raka piersi, połączony z ćwiczeniami na fantomie. To stały punkt wszystkich spotkań organizowanych przez Kobiety w Centrum. Dlaczego? „Bo zachorowania na naszym terenie są coraz częstsze – mówi M. Golenia – Sformułowanie „Lepiej zapobiegać niż leczyć” wydaje się truizmem, ale przecież wszyscy zdaja sobie sprawę z tego, że guzek w początkowym stadium można wyleczyć. Ważna jest szybka reakcja. Obecnie mamy nowoczesne terapie, nowoczesną diagnostykę, programy rządowe, które umożliwiają bezpłatne badania. Profilaktyka to USG, mammografia i samodzielne badanie piersi”.

Dlaczego więc tak mało kobiet z tego korzysta? Przyczyn jest wiele, ale można je zawrzeć w jednym zdaniu – to lęk przed tym, że „coś znajdę” i naiwna pewność, że „mnie się to nie zdarzy”. O jeszcze jednej przyczynie, fałszywie pojmowanym wstydzie, opowiedziała Monika Skowrońska – Ziomek: „Byłyśmy z warsztatami o samobadaniu w małym mieście na plenerowej, lokalnej imprezie. Młode kobiety, 30-, 40-letnie na widok fantomu do nauki samobadania, zakrywały swoim dzieciom oczy i uciekały niemalże z krzykiem. Jak to ocenić?”

Image Not Found

Ćwiczenia w zakresie samobadania zajęły uczestnikom spotkania niedługą chwilę – większość już umiała to robić w poprawny sposób. Można więc było odetchnąć, zmienić tok myślenia, zrelaksować się. Pomógł w tym Daniel Lipiec, wokalista, wywodzący się z naszego regionu, prezentując na scenie przeboje: „Opowiadaj mi” Wodeckiego i klasyk „New York, New York”. Trzeba tu podkreślić, że prócz niesamowitych umiejętności wokalnych, przepięknej barwy głosu, Daniel ma jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę – traktuje swoją widownię z szacunkiem. Obojętne, czy jest to występ kameralny, dla małej grupy, czy dla setek odbiorców, daje z siebie wszystko.

Image Not Found

Po artystycznych uniesieniach, przyszedł czas na „modę i urodę”. Ten temat zaprezentowały Wioletta Woźny i Klaudia Kubik z La Boutique w Ropczycach. Obie panie zajmują się kompleksowym doradztwem w kwestii stylu i ubioru. Swój pokaz zaczęły od typów sylwetki, krojów i fasonów oraz sposobów połączeń kolorów. Na ochotniczce spośród widowni wskazały, jak najtańszym kosztem uzyskać w stylizacji dobry efekt. Tuszowanie mankamentów figury i optyczne sztuczki, pozwalające na wysmuklenie sylwetki – to już odpowiedzi na zadane z sali pytania. Panie nie ograniczały się tylko do teorii. Wyposażone w długi wieszak ubrań – sukienek, spódnic, spodni, marynarek i pudło dodatków – praktycznie udowadniały stawiane tezy.

Image Not Found

Dziedzinę „urody i zdrowia” zaprezentowali przedstawiciele firmy Larens; Aleksandra Grabiec, Daniel Lipiec, zapraszając zebranych do zapoznania się i wypróbowania ich kosmetyków i suplementów. Produkty te oparte są na Well4U – składniku biopeptide complex. Jest to połączenie oligo- i polipeptydów, które odpowiadają za transport składników aktywnych w najgłębsze warstwy skóry oraz pobudzenie komórek do produkcji kolagenu i elastyny. W zależności od preparatu, w składzie znajduje się również biotyna, srebro koloidalne, aloes, alantoina oraz wiele innych substancji syntetycznych, jak i pochodzenia naturalnego. Kosmeceutyki LARENS to preparaty polskie, tworzone pod nadzorem prof. n. dr hab. med. Andrzeja Frydrychowskiego.

Piątkowy wieczór z Kobietami w Centrum zakończył się ciasteczkiem, soczkiem i swobodnymi, przyjacielskimi rozmowami. Był naprawdę „przyjemny i pożyteczny” i trochę szkoda, że jeszcze niezbyt liczna grupa kobiet z naszej gminy potrafi z takich spotkań skorzystać.

Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *