Warto sadzić iglaki. Porady Iwony Ułamek

      Styl, charakter, atmosfera ogrodu, upodobania – wszystko to stworzą niezwykle potrzebne w naszym otoczeniu, nieocenione iglaki. Architektura ogrodowa docenia od zawsze ich pożyteczność i reprezentacyjność. Ogrody powstające przed budynkami mieszkalnymi zwane “przedogródkami” są zwykle związane z barwnymi, bogatymi w różne gatunki, roślinami iglastymi. W wielu miejscach zaobserwować można, że stanowią główny element decydujący o harmonijności i elegancji danej działki.

Image Not Found

Mały przedogródek z iglakami

Korzystnie wyglądają sadzone w odmianach o różnym pokroju i zmiennej kolorystyce igieł i łusek. Interesujące  będą na tle starannie wypielęgnowanego trawnika, jasnych ścian budynków oraz nad wodą. Iglaki potrafią być roślinną oprawą dla ogrodu. Sprytne zestawienie drzew iglastych może przełamać monotonię długiej działki i zasłonić często nieatrakcyjne anteny, słupy i budynki.

Image Not Found

Metasekwoja chińska na tle żywopłotu z żywotnika, Anielski Zakątek, Dom Weselny

Celowe posadzenie nawet jednego, odpowiedniego drzewa iglastego sprawi, że będzie ono skupiało uwagę na sobie, a przez to również zasłoni to, co jest nieestetyczne. Rośliny te zachęcają do tworzenia nasadzeń formalnych, które pozwolą połączyć w uporządkowany sposób ogród z nowoczesną bryłą domu. Układ takiej przestrzeni jest bardzo czytelny i prosty.

Image Not Found

Leśny Pałac, Kamionka

Współczesne ogrody opierają się często na geometrycznych liniach i kształtach, a iglaki świetnie potrafią nadać im oczekiwany efekt. Iglaki łączą style ogrodowe i sprawiają, że ogrody nie są nudne. Wykorzystać je można np. jako żywopłoty, swobodne nasadzenia, formy strzyżone, solitery. Żywopłoty mają silny charakter i duży wpływ na wnętrze ogrodu. Są przydatne nie tylko jako osłona, gęsta ściana (np. z żywotnika), która doskonale chroni przed wiatrem, hałasem, kurzem, ale daje też poczucie prywatności. Umożliwiają np. stworzenie pokoi ogrodowych, grupują luźne nasadzenia, stanowią ramę dla wielobarwnych zestawień roślinnych. Potrafią wyeksponować jednogatunkowe klomby np. z róż, podkreślają wejście na posesje, kierują uwagę patrzącego na porządek i konkretne elementy.

Image Not Found

Żywopłot strzyżony z cisa, Leśny Pałac, Kamionka

Image Not Found

Strzyżone żywopłoty z żywotnika

Image Not Found

Żywopłot ze świerka białego

Kolumnowe iglaki mogą być dominujące nad resztą nasadzeń lub akcentem przyciągającym wzrok, np. na małą architekturę ogrodową, znajdującą się w tle. Wykorzystanie natomiast drzew i krzewów iglastych formowanych pozwala na śmiałe efekty, odważnie podkreśla założenie i znakomicie wyróżni ogród. W strefie wypoczynku posadzić można tzw. “karzełki”, które nie przekraczają 50-100 cm, jak i potężne, kilkudziesięciometrowe drzewa. Wysokość, pokrój, kolor i długość igieł, tempo wzrostu mogą być bardzo różne.

Image Not Found

Iglaki w formie piennej, Anielski Zakątek, Dom Weselny

Szczególnie piękne z pokroju i koloru okazy warto eksponować pojedynczo jako solitery, tak, by mogły np. służyć za centralną ozdobę ogrodu. Iglaste rośliny są w większości zimozielone, ale znajdą się wśród nich takie, które gubią igły, a poprzedza to przepiękne przebarwienie jesienią, np. modrzew, metasekwoja. Ciekawostką jest, zmieniający na złoty kolor liści wachlarzowatych, miłorząb dwuklapowy, który również przynależy do iglaków. Iglaki ozdobne  to grupa roślin przydatna do funkcjonalnego i zwracającego na siebie uwagę ogrodu, zarówno prywatnego jak i publicznego. Wymagają dużo mniejszego nakładu pracy  niż przy uprawie krzewów, bylin czy roślin jednorocznych. Całoroczna zieleń w ogrodzie jest możliwa, jeśli zaprosimy do niego rośliny iglaste. Pielęgnacja, uprawa, ciekawe odmiany, możliwości – w następnym artykule. Zapraszam!

Image Not Found

Żywotnik w odmianie kulistej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *