W roli głównej – iglaki. Porady Iwony Ułamek

Klasyka, nowoczesność, nutka szaleństwa – to wszystko wprowadzą do ogrodu iglaki, jeśli zestawimy ze sobą odpowiednie gatunki i zadbamy o spełnienie ich podstawowych potrzeb podczas sadzenia i wzrostu.

Image Not Found

Na pierwszym planie świerk kłujący „Waldbrunn”, za nim modrzew europejski”Pendula”

      Rośliny te będą świetne w nasadzeniach pojedynczych, grupowych, w zestawieniach z bylinami, trawami ozdobnymi, krzewami kwitnącymi. Wpasują się w małą architekturę otaczającą dom,  podkreślą podjazd, elegancko będą wyglądać z ozdobnym i funkcjonalnym kruszywem, kamieniem, kostką brukową, płytami betonowymi czy ciekawym oświetleniem.  Ta grupa roślin wyróżnia się pokrojem, mnogością form oraz wieloma atutami zdobniczymi.

      Ich charakterystyczną cechą jest niezrzucanie igieł na zimę (poza miłorzębem, modrzewiem, metasekwoją i cypryśnikiem), stanowią więc ozdobę ogrodów, parków, terenów miejskich także w okresie zimy. Większość gatunków drzew i krzewów iglastych ma dużą tolerancję na rodzaj gleby i stanowiska,  są jednak takie, które najlepiej rozwijają się w konkretnych warunkach, np. wymagają dużej wilgotności podłoża (jodła , cypryśnik), stanowiska słonecznego (np. iglaki o niebieskim zabarwieniu igieł).

Image Not Found

Sosna górska

Pierwszym krokiem przy tworzeniu zielonej szaty roślinnej jest dokładne poznanie warunków uprawy wybranych roślin dotyczących m.in. rodzaju podłoża, miejsca sadzenia. Na glebach lekkich, piaszczystych i suchych świetnie będą się czuły sosny, jałowce. Na podmokłych sprawdzą się cypryśniki i metasekwoje, natomiast w cięższym podłożu poradzą sobie świerki. Cisy odnajdą się w miejscu cienistym i będą mieć piękny, mocny, zielony kolor.

Niezwykle istotna jest też wiedza na temat wzrostu, rozmiaru jaki osiągnie iglak po latach,  żeby zachować odpowiedni rozstaw pomiędzy roślinami podczas sadzenia. Dla szybkiego efektu sadzone są nieraz zbyt gęsto, co w efekcie powoduje zagłuszanie innych roślin i rywalizację ze sobą o światło, wodę, miejsce, przez co tracą estetyczny wygląd i właściwy pokrój, a ogród po latach staje się chaotyczny i może być nadmiernie zacieniony.

Image Not Found

Sośnica japońska o wyjątkowo oryginalnych igłach

Nie mniejsze znaczenie ma właściwa pielęgnacja, m.in przygotowanie gleby do sadzenia. Najprostszym sposobem byłoby dobranie odmian do istniejących na danym terenie warunków, ale zanim posadzi się rośliny, trzeba usunąć chwasty, poprawić jej właściwości,  jeśli był to teren np. po budowie, gdzie podłoże zostało zniszczone. Należało by  dość głęboko uprawić ziemię i skupić się na próchnicznej warstwie gleby, która jest źródłem składników pokarmowych dla rośliny zaraz po posadzeniu. Pamiętać należy o nawożeniu, najlepiej organicznym, ale można też skorzystać z łatwo dostępnych w centrach ogrodniczych nawozów mineralnych. Jeśli ogród będzie założony wiosną, to powinno się glebę przygotować wcześniej, już jesienią poprzedniego roku, stosując nawozy i mieszając je z glebą. Jeśli rośliny sadzone były jesienią, powinno się zastosować nawóz dopiero wiosną (kwiecień), nawozy rozsypuje się co najmniej tak szeroko, jak sięga korona. Drzewa i krzewy młode charakteryzują się intensywnym wzrostem, dlatego trzeba je nawozić. Bardziej żarłoczne są rośliny strzyżone. Obok nawożenia, bardzo ważny jest odczyn gleby, czyli. jej kwasowość. Najlepsze  dla większości iglaków są gleby lekko kwaśne, kwaśne i obojętne.

Image Not Found

Świerk pospolity „Formanek” 

    Rośliny iglaste powinny być kupowane z bryłą ziemi, najlepiej w pojemnikach (takie można sadzić przez cały sezon). Sadzić należy na taką głębokość, jak rosły w pojemniku, po posadzeniu należy obficie podlać .Szczególnie ważne jest podlewanie w okresie letnim, kiedy rośliny są pełni wegetacji.

     Uprawa iglaków nie jest pracochłonna, a za opiekę odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Image Not Found

Sośnica japońska o wyjątkowo oryginalnych igłach

Często podstawą kompozycji we frontowej części ogrodu są iglaki, ich dobór zależy od jej położenia w stosunku do stron świata. Przed budynkiem można tworzyć różnorodne, zróżnicowane pokrojowo i kolorystycznie zestawienia. Umiejętnie dobrane rośliny podkreślą walory budowli, interesująco wyglądać będą też ustawione pojedynczo lub zestawione w nieduże grupy iglaki posadzone w donicach .

Z bogatego wachlarza gatunków wybrać można rośliny , które stworzą malowniczy krajobraz, oddziałujący na nastrój i wrażenie estetyczne. Barwy silnie wpływają na atmosferę ogrodu. Zieleń daje spokój, nastrój wypoczynku, złoty działa ożywiająco, urozmaica zieleń, Niebieski buduje elegancję, oddala optycznie przestrzeń, daje efekt kojący.

Image Not Found

Żywotnik olbrzymi „Whipcord” w formie piennej

Złociste zabarwienie spotyka się u żywotników np. żywotnik zachodni “Janed Gold”, żywotnik zachodni “ Golden Globe” ; cisów, np. cis japoński “Aurescens”, cis pospolity “ Fastigiata Aurea” ; jałowców , np. “ jałowiec płożący “Golden Carpet”, jałowiec chiński “ Plumosa Aurea”. Barwa niebieska dominuje wśród świerków, np. świerk kłujący “Glauca Globosa” , świerk Engelmanna “Glauca” ; cyprysików, np. cyprysik Lawsona “Alumii” , cyprysik groszkowy “ Boulevard” ; u jodeł , m.in. jodła koreańska “ Silberlocke” , jodła górska “ Compacta” .

Iglaki kolorem igieł i łusek na pewno ściągną na siebie uwagę. Oryginalnie zaprezentują się w ogrodzie również interesujące formy płaczące, np. „cyprysik nutkajski “Pendula”, świerk pospolity “ Inversa” . Jeśli potrzebne są  nieduże rośliny do malutkiej przestrzeni, to sięgnąć warto po formy pienne, np. po unikatową sosnę thunberga “Ogi”, osiągająca po latach uprawy  zaledwie 60 cm wysokości czy kuliste formy jodły. Idealne na wrzosowisko będą wyraziste krzewy karłowe, np. sosna górska “ Mops” i “Varella” oraz sadzone samotnie odmiany iglaków wąskokolumnowych,  np. jałowiec pospolity “ Suecica” , cis pospolity  “David”.

Image Not Found

Kolumnowe cisy przed domem

   Iglaki na tarasy, balkony, nad oczka wodne, jako  tło, żywopłoty, osłony, okrywowe i dekoracyjne, jako rzeźby i figury uzyskane za pomocą strzyżenia, to jak istotną rolę pełnią jest niesamowicie obszernym tematem . Podkreślają urodę każdego terenu, są nieodłącznym elementem ogrodu, a swe walory zachowują przez wiele, wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *