W Poniedziałek Wielkanocny – śmigus-dyngus i prima aprilis!

Poniedziałek Wielkanocny zapowiada się ciepły, choć pochmurny. Warto to wziąć pod uwagę, bo czekają nas dwa wielkie tradycyjne zwyczaje. Pierwszy to śmigus-dyngus, a drugi prima aprilis. Trzeba się trochę polać wodą, aby zapewnić sobie powodzenie i obfitość przez najbliższe miesiące. Trzeba też kogoś nabrać, delikatnie okłamać, aby poprawić sobie samopoczucie. Życzymy dobrej zabawy – ale nieprzesadzonej!

Image Not Found

Śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Dla żartów mogą być polewane nawet osoby nieznajome. Zwyczaj przypomina ogółem zabawę w oblewanie się wodą. Przez niektórych zwyczaj jest krytykowany ze względu na zanik pierwotnych tradycji. Z biegiem czasu oblewanie wodą stało się również do tego stopnia niebezpieczne, że służby porządkowe i prawnicy zaczęli interpretować to jako zakłócanie spokoju.

Image Not Found

Prima aprilis (z łac. prima (dies) Aprilis – dosł. pierwszy (dzień) kwietnia”), dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione.

Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *