30 sierpnia odbyła się 5 sesja Rady Miejskiej. Podjęto kilka uchwał, m.in. w sprawie zaciągnięcia zobowiązań w zakresie wydatków majątkowych o wartości przekraczające kwoty ustalone w budżecie na 2024 rok w związku z projektowaniem przedszkola i żłobka w Lubzinie (o 375.000 zł), uchwałą zniesiono status pomnika przyrody jednej lipy na ulicy Pałacowej (zagrażała bezpieczeństwu).
Zdj. Profil FB Miasto i Gmina Ropczyce
Radni przegłosowali także 3 uchwały związane z oświatą:
- W sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej i nadania jej statutu,
- 2. W spawie Gminnego Programu Wspierania Edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych na terenie gminy Ropczyce,
- W sprawie określania zasad i trybu udzielania pomocy uczniom pobierającym naukę w szkołach podstawowych na terenie gminy Ropczyce, a także formy i zakres tej pomocy oraz tryb postepowania w sprawie jej udzielania (zasady i tryb przyznawania stypendiów i nagród, wysokość i formy stypendiów i nagród oraz wzory wniosków o przyznanie stypendiów bądź nagród).
- W sprawie powołania Rady Oświatowej działającej przy RM w Ropczycach
– skład i zasady wyboru członków RO
– regulamin
RO zajmować się będzie analizą potrzeb oświatowych na terenie miasta i gminy Ropczyce oraz przygotowywaniem projektów ich zaspokajania.
RO będzie też opiniować projekty budżetu gminy w części dotyczące wydatków na oświatę
RO współuczestniczyć będzie przy opracowywaniu kierunków rozwoju miasta i gminy Ropczyce w obszarze edukacji.
Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.
Burmistrz Kazimierz Moskal wymienił najważniejsze realizowane zadania:
-organizacja wyborów sołtysów, przewodniczących osiedli oraz rad,
-budowa dróg,
-odbudowa mostu,
-remont 13 odcinków dróg gminnych,
-rozbudowa sieci wodociągowej,
-budowa żłobka w Niedźwiadzie i szkoły w Witkowicach
-rozbudowa przedszkola nr 1 w Ropczycach,
-projektowanie boiska wielofunkcyjnego w Małej,
Do Planu Ogólnego wpłynęło 70 wniosków.
Przepisy nakładają na Burmistrza obowiązek kontroli źródeł ciepła. Użytkowanie tzw. kopciuch traktowane jest jak wykroczenie i zagrożone karą.
Przepisy nakładają na Burmistrza obowiązek kontroli przydomowych szamb. Dowodem na ich oczyszczanie są faktury.
W październiku UM planuje zorganizować uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla 8 par.
Odbył się konkurs na Dyrektora SP Nr 5 w Ropczycach. Na stanowisko powołano Dorotę Worowską.
Do konkursu na Dyrektora SP w Gnojnicy Woli nie zgłosił się kandydat, więc stanowisko powierzono Grzegorzowi Lasce,
W sprawach różnych radni zgłaszali nieprawidłowości, wnioski i prośby:
Radna Teresa Rachwał: prośba o projekt chodników na ulicy Strażackiej i Św. Anny oraz wycinkę dwóch świerków przy szkole,
Radna Katarzyna Wójcik: prośba o chodnik od drogi E4 w kierunku Broniszowa,
Radny Bolesław Bujak: prośba o nagrody dla urzędników – organizatorów dożynek gminnych, 100-lecia OSP w Witkowicach oraz odpowiedzialnych za budowę żłobka na Osiedlu Mehoffera. Radny prosił również o prace nad usunięciem osuwiska w Okoninie i przebudowę drogi od wiaduktu na Czekaju do obwodnicy (będzie tam największy Park Handlowy w Ropczycach).
Radny Stanisław Golonka prosił o rozpatrzenie możliwości rozbudowy SP w Lubzinie o przynajmniej 2 większe sale (liczba uczniów w klasach jest duża, a pracownie są małe). Prosił też o nadzorowanie przez Burmistrza procesu utwardzania i odwadniania drogi do Pomnika (prace wykonają Lasy Państwowe).
Radna Lidia Nykiel: prośba o przejście dla pieszych – dla bezpieczeństwa dzieci idących do szkoły oraz prośby o postawienie tablic informacyjnych przed zjazdem na most w łączkach Kucharskich (lub przekierowanie nawigacji na most w Okoninie), o zamontowanie progu zwalniającego za szkołą oraz o położenie nawierzchni asfaltowej na parkingu przy szkole.
Radna Anna Wenc: prośba o zlecenie czyszczenia rowów wzdłuż obwodnicy oraz zaproszenie na piknik IPA połączony ze zbiórką charytatywną.
Radny Andrzej Rachwał: prośba o stopniowe wdrażanie doświetleń przejść i znaków przy przejściach.
Radny Grzegorz Biletowicz; prośba o dofinansowywanie klubów sportowych oraz prośba o interwencję u podmiotu skupującego zboże na Czekaju, który nie wywiązuje się ze zobowiązań (rolnicy czekają kilka miesięcy, żeby uzyskać zapłatę).
Radna Maria Golenia: prośby o progi zwalniające na ulicy Spacerowej, o wykupienie gruntów przyległych do tej ulicy pod chodnik, udrożnienie rowów przy ulicy Jana III Sobieskiego, o zabezpieczenie środków na podłogę zewnętrzną przy DK w Witkowiach
Radny Zenon Charchut: o remont WCK w Gnojnicy oraz budowę wodociągu Gnojnica-Domaradz.
Radna Anna Zięba: o wycięcie zakrzaczeń przy ścieżce wzdłuż rzeki w Pietrzejowej i nasadzenia wokół kapliczki Św. Jana Nepomucena.
Radny Jerzy Schab: o furtkę w Ogródku Jordanowskim od strony ulicy Zielonej, o likwidację osuwisk na ulicy Strażackiej, Zielonej i 3 Maja oraz o przegląd urządzeń na siłowni zewnętrznej przy remizie.
Burmistrz odniósł się do wielu poruszanych kwestii: „Sprawy zgłoszone są wyrazem troski o mieszkańców”. Jednakże możliwości finansowe gminy trochę ograniczą ich realizację, bo priorytetem jest zakończenie inwestycji rozpoczętych i prowadzonych w ramach budżetu na 2024 rok. Burmistrz przypomniał, że uczestniczy w spotkaniach wiejskich i osiedlowych i tam również wysłuchuje próśb mieszkańców. Część spraw poruszonych wymaga jedynie doraźnej interwencji i to będzie zrobione. Trzeba zadbać: „Żeby glos społeczeństwa był uwzględniony w przyszłorocznym budżecie”.