Umowa na budowę szkoły w Witkowicach – podpisana

5 lutego w UM w Ropczycach podpisana została umowa pomiędzy Burmistrzem Ropczyc Bolesławem Bujakiem a Prezesem Zarządu Firmy Rembud ze Strzyżowa, Tomaszem Wojtyną, na budowę szkoły w Ropczycach – Witkowicach.

Image Not Found

W spotkaniu uczestniczyli również Wiceburmistrz Marek Misiura, Zastępca Prezesa Firmy Rembud Marta Włodyka, Dyrektor ZS w Ropczycach – Witkowicach Marcin Janowski, Prezeska Stowarzyszenia Budujemy Szkołę w Witkowicach i Przewodnicząca Osiedla Maria Golenia oraz pracownicy UM z referatu budownictwa.

Burmistrz Bolesław Bujak podsumował wieloletnią batalię o środki na szkołę. Podkreślił, że dzisiejsza umowa to efekt starań nie tylko władz gminnych, ale i wielu środowisk, stowarzyszenia, instytucji, a przede wszystkim mieszkańców Witkowic. UM w Ropczycach trzy razy składał wnioski do władz państwowych o dofinansowanie tego zadania, ale dopiero w ubiegłym roku udało się uzyskać zgodę na przekazanie środków. Pierwszy etap budowy będzie kosztował ok. 10,400 mln zł. i zaplanowany jest na 1,5 roku Z Polskiego Ładu pozyskano 8,6 mln, a 1,5 mln to środki własne Gminy. W marcu planowane jest wylanie ław fundamentowych pod budynek szkoły i hali sportowej.

Burmistrz dodał, że planowane jest umiejscowienie w dotychczasowym budynku szkoły przedszkola, i  zaadaptowanie budynku przedszkola pod żłobek.

Wiceburmistrz Marek Misiura przypomniał, że w do przetargu stanęło 13 firm, spośród których wybrano ofertę najkorzystniejszą. Na najbliższy etap prac złożą się: budowa trzykondygnacyjnego segmentu o powierzchni ponad 3000m2 oraz hali sportowej o wielkości porównywalnej do hali przy SP1. W hali będą boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, ścianka wspinaczkowa i zaplecze szatniowo – sanitarne. Obiekt będzie mógł pomieścić 300 uczniów. W ramach tego kompleksu powstanie sala do gier stołowych, świetlice, biblioteka oraz stołówka z pełnym zapleczem kuchennym. Drugi i trzeci etap budowy pochłoną ok. 24 mln zł. (bez kosztów doposażenia).

Maria Golenia, Przewodnicząca Osiedla Witkowice, opisała warunki, w jakich uczą się i przebywają uczniowie: brak szafek, szatni, kuchni, ciasne korytarze. Sukcesem jest to, że dzieci i młodzież z Witkowic zajmuje wysokie miejsca w egzaminach, konkursach. Podziękowała Burmistrzowi za zakup działki, projekt i dotychczasowe działania na rzecz szkoły. Podkreśliła, że Witkowice to prężnie rozwijające się miejsce, w którym chętnie, ze względu na rozbudowywaną infrastrukturę, osiedlają się nowi mieszkańcy. Dodatkowo, odznacza się dodatnim przyrostem naturalnym, co jest atutem w dzisiejszych czasach.  Nowoczesna szkoła będzie kolejną, ogromną zachętą dla szukających miejsca do życia młodych ludzi.

Dyrektor Marcin Janowski powiedział: „Budowa szkoły podstawowej w całkowicie nowej lokalizacji, szkoły supernowoczesnej, ze wszystkimi ułatwieniami, to jest wydarzenie na skalę krajową. Rzadko buduje się szkoły całkowicie od podstaw. Powodem jest wysoki koszt inwestycji, a po drugie brak środków unijnych. W Witkowicach (…) powstało mnóstwo nowych domów, budowanych przez młodych ludzi, którzy podjęli ryzyko, wzięli kredyty i chcieliby w miejscu, które wybrali do życia, mieć lepsze możliwości rozwoju dla siebie i swoich dzieci. Szkoła, przedszkole, żłobek – to są placówki, które pozwalają na rozwój. (…) To jest bardzo ważny dzień dla Ropczyc. Pojawienie się na mapie miasta dużej, nowoczesnej szkoły podniesie jego rangę, ściągnie nowych mieszkańców, nowe rodziny. (…) Gdy 6 lat temu zostałem po raz pierwszy zaproszony do tej sali na wstępne opracowywanie projektu, (…) nikomu z nas (z Witkowic – dop.red) nie przyszedł do głowy taki wariant, że Gmina zakupi działkę, sfinansuje projekt, zdobędzie pozwolenie, i że jest możliwa budowa szkoły w nowej lokalizacji. (…) Gdy zobaczyliśmy już wydrukowany projekt, (…) wszyscy kręcili głowami z  zachwytem. Bo jeżeli ta szkoła zostanie wybudowana tak, jak jest w projekcie, to w promieniu wielu, wielu kilometrów takiej szkoły nie ma”.  

Burmistrz Bolesław Bujak dodał, że pomimo wieloletniego obciążenia bieżące środki na remonty i doposażanie szkół są niezagrożone. A inwestycje w czynione na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży są inwestowaniem w przyszłość.

Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *