Style: minimalizm

Urządzenie domu w minimalistycznym stylu jest łatwe i z pewnością nie wymaga sporo czasu. Może też wpłynąć pozytywnie na stan portfela. Minimalizm w domu to nie tylko sposób urządzania wnętrz, ale też podejście do samego życia. Na pewno poczujesz się o wiele luźniej i w twojej przestrzeni nareszcie znajdą się rzeczy ważne. W takim stylu wszystkie przedmioty, którymi się otaczasz, mają dla ciebie sens.

Image Not Found

 

Nasze codzienne życie pełne jest stresu, a wieczorami marzymy o tym, żeby mieć swój własny kokon, który jest nowoczesny, przestrzenny, a równocześnie przytulny w naszym odczuciu. Koniec z przechowywaniem przedmiotów, których nikt – i nawet ty sama – na co dzień nie potrzebujesz. Nie traktuj jednak minimalizmu zbyt dosłownie! Oczywiście, możesz pozbyć się ze swojego wnętrza wszystkich dekoracji, czy mebli, ale oznaczałoby to również utratę  dobrego samopoczucia. Sztuka, którą jest  minimalizm, nie polega wcale na tym, by posiadać bardzo mało, w pustych pomieszczeniach, które są pozbawione duszy, mebli, czy twoich ulubionych kolorów, ale by wybrać właściwe rzeczy.  Aby twój salon lub sypialnia nie wyglądały zbyt ponuro, wręcz żeby nie dominowała przygnębiająca pustka, warto polegać na harmonii geometrycznych linii, dyskretnych kolorów i funkcjonalnego wyposażenia, które ma za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Oto są podstawowe założenia tego trendu i  tej filozofii.

Image Not Found

Podstawy minimalizmu:

– Postaw przede wszystkim na wysoką jakość wykonania danego przedmiotu. Dzięki zastosowaniu konkretnych tkanin, czy materiałów, nadasz minimalistycznemu wnętrzu ponadczasowy styl. Wybierz raczej naturalne materiały, takie jak len albo bawełna. Uzupełnij je jedwabiem i kaszmirem.

– Klasyczny język wzornictwa jest bazą tego stylu. Minimalizm opiera się głównie na ponadczasowości w projektowaniu wnętrz. Jeżeli jesteś z zamiłowania futurystką, cieszą cię nowoczesne, białe i czyste wnętrza – proszę bardzo!

– Zaufaj meblom, które są ponad jakimikolwiek trendami i będą ci towarzyszyć przez dłuższy czas. Ponadczasowość nie oznacza jednak nudy, czy przewidywalności, a raczej to, że cenisz coś, co nigdy nie wychodzi z mody. Skupiamy się więc  na ponadczasowości i prostocie!

Image Not Found

– Pamiętaj o jasnych kolorach! To jest dobra wiadomość dla miłośników chłodnych barw!  Paleta barw w minimalizmie składa się nie tylko z szarości, bieli, czy czerni. Jeżeli lubisz kolory, możesz wybrać jeden wyraźny akcent, swego rodzaju dominujący kolor, który doskonale wybrzmi na neutralnym tle, np. zielony, czy niebieski.  Ponieważ elegancja i minimalizm są ze sobą powiązane, możesz także się zdecydować na inną wersję tego stylu, w której paleta kolorów opiera się głównie na subtelnych odcieniach beżu, karmelu i szarości.

– Aranżując takie wnętrze, należy wybrać tylko niezbędne meble! Czyli np. stół, narożnik, komoda.  W minimalizmie to właśnie niewielka ilość rzeczy przykuwa uwagę, dlatego można – i to jest nawet zalecane – zaopatrzyć się w te najwyższej jakości!  Meble powinny być jak najprościej wykonane, a więc cechować się jednolitymi i gładkimi  powierzchniami oraz prostymi kątami. Ważne jest też, aby były wykonane z dobrej jakości materiałów. Meble dodają minimalistycznemu pokojowi elegancji, ale powinny być również funkcjonalne. Pamiętajmy, że mają nam posłużyć przez lata.

Image Not Found

– Materiały, które są użyte w  minimalistycznym wnętrzu, powinny być proste. Dobrze sprawdzą się naturalne surowce, jak już powyżej wspomnieliśmy np. takie jak szkło, drewno, beton, ceramika, metal czy stal. Dzięki nim elementy wyposażenia będą dobrze wykończone, co z kolei da gwarancję na ich długie życie w naszym domu.

Pamiętajmy o najważniejszej rzeczy: to ma być twój kąt, twoja przestrzeń, do której wracasz po długim dniu spędzonym w pracy! To ma być twoja ostoja świętego spokoju, która pomoże naładować baterie i zrelaksować się.

Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *