Stereotypy o Polakach. Na wesoło

W świadomości wielu obcokrajowców istnieje obraz Polski jako biednego, wręcz zacofanego państwa, krainy wiecznych mrozów (jakby Elsa w nas dmuchnęła niezłym mrozem i lodem), gdzie białe niedźwiedzie chodzą po ulicach miast. Ponoć jesteśmy jeszcze krajem komunistycznym. Na wyobrażeniowej mapie turystów z innych części świata Polska znajduje się bardziej na wschód, a prawda jest taka, że my, Polacy mieszkamy w Europie Centralnej. Chcąc nie chcąc – oczywiście, nie zrażając Rodaków, jesteśmy często myleni z naszymi sąsiadami, czyli Rosją i Ukrainą. Język polski bywa uważany za dialekt języka rosyjskiego (na nasze nieszczęście).

Stereotypy o Polakach i Polsce wynikają często  z niewiedzy o nas i naszym kraju.  W popularnych przesądach, jak w bardzo zakrzywionym zwierciadle, odbija się wręcz czasami karykaturalny obraz Polaka, bardzo daleki od rzeczywistości. Jak jeszcze nasz kraj jest postrzegany? Czy faktycznie pijemy wódkę, żeby się rozgrzać? Czy może raczej robimy to z klasą? Czyli pijemy herbatę z imbirem i przegryzamy ciastkiem?

Image Not Found

Stereotyp #1

Polacy kiepsko porozumiewają się w innych językach

Jak wynika z obserwacji, stosowanie języków obcych nie jest naszą mocną stroną. W porównaniu z innymi państwami  Unii Europejskiej wypadamy dość blado. Według najnowszych badań ok. 45% Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. W przypadku młodych osób ten wskaźnik jest zdecydowanie wyższy (ok.60%) i bardzo dobrze! Młodsze pokolenie zna głównie język angielski. Starsi zaś często potrafią posługiwać się językiem rosyjskim, który przez wiele lat był obowiązkowym językiem w polskich szkołach. W ostatnich latach powodzeniem cieszą się u nas języki egzotyczne jak np. japoński, czy koreański. Rośnie popularność studiów językowych. Ogólnie, Polacy osiągają lepsze efekty w nauce języków obcych niż przykładowo Hiszpanie czy Włosi. Jednak brakuje nam tego śródziemnomorskiego zapału i pewności siebie w formułowaniu zdań w innym języku. Nie bariera językowa, ale niepewność jest tu naszym głównym problemem.

Image Not Found

Stereotyp #2

Polacy… Taaaa… Narzekają

Nie ukrywajmy. Polak lubi sobie ponarzekać. Ale czy wzięto pod uwagę, że to jest raczej upuszczenie pary? Niedawne czasy dostarczały nam mnóstwa powodów do niezadowolenia. Na przykład w  PRL Polacy narzekali na brak podstawowych dóbr, bo jak tu nie narzekać, kiedy kupno papieru toaletowego, czy cukru graniczyło z cudem? Jednak Polski optymizm i obrotność zawsze nas ratowały! Narzekaliśmy, a potem braliśmy się do roboty. Polak złota rączka? Jak najbardziej! Wszystko potrafimy! Skłonność do narzekania rzadko spotyka się wśród młodszych generacji. Młodzi ludzie, podobnie jak ich zachodnioeuropejscy rówieśnicy, są otwarci na świat i nowe wyzwania, z optymizmem patrzą w przyszłość!

Image Not Found

Stereotyp 3#

W naszych żyłach płynie wódka

To chyba najmocniejszy stereotyp o nas, Polakach. Wódka bywała elementem każdej rodzinnej imprezy, można by powiedzieć, że jest naszym hygge albo przynajmniej jednym z elementów polskiej przyjemności.
Tymczasem słynna wódka nie jest stałym elementem naszej słynnej, polskiej gościnności. Owszem, wśród nas jest wysoki poziom spożycia tego trunku. Nie zmieni się tak szybko  przyzwyczajeń i „tradycji”. Ale pokolenie 30-to, 40-latków przerzuciło się na „modniejsze” i słabsze alkohole.  Mocno rozwija się kultura picia wina, co widać na półkach sklepowych. Kilkanaście lat temu przyszła do nas też moda na picie piwa, powstało wiele lokalnych browarów, są organizowane festiwale. Uczymy się powoli degustować alkohole.

Image Not Found

Stereotyp #4

Zimy w naszym rodzimym kraju są niemiłosierne

Polak marznący na wakacjach na południu Europy zawsze powoduje uśmiech na twarzy  tubylców. Ale jak to, 15, czy 18 stopni, a my chcemy zakładać sweter, najlepiej wełniany?  Nie ma prawa być nam zimno przy dwucyfrowej temperaturze, to jest wręcz niedopuszczalne! Zaraz, przecież w Polsce są arktyczne mrozy przez większą część roku!

No tak, tyle że klimat się trochę się zmienił, a ostatniej zimy sporo polskich dzieci po raz pierwszy w życiu zobaczyło śnieg! Lato też u nas potrafi być tropikalne i gorące. Te sławne  mrozy po -30 stopni, kiedy autobus do najbliższego miasta przestawał jeździć i zamarzała woda w kranie są  już tylko wspomnieniem dziadków. Swoją drogą, ciekawe na ile podkoloryzował je czas i nostalgia.

Image Not Found

Stereotyp #5

Polacy są baaaardzo gościnni

To akurat prawda! I powinniśmy być z tego dumni! Uwielbiamy doradzać, pomagać, a gdy ktoś wpadnie do nas z wizytą, ugościmy go najlepiej ze stołem zastawionym po brzegi przepysznym jedzeniem, czy przekąskami. Cieszymy się z każdej wizyty, nawet damy wędrowcom nocleg!! Niech przybyli czują się u nas, jak w ich własnym domu, mieszkaniu, czy państwie!

Stereotypy o cechach narodowych mogą istnieć w przestrzeni jako ciekawostka i przedmiot badań socjologów.  Powstają głównie z niewiedzy, powierzchownego spojrzenia na dane państwo, czy incydentalnych doświadczeń.  Z jednej strony bywają okrutne i zniechęcające, z drugiej powodują przyjemne zaskoczenie, co skłania do ponownych odwiedzin. Mimo wszystko dbajmy o prawdziwy obraz Polaków w świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *