Spotkania sołeckie – mieszkańcy zgłaszają problemy

Od kilku tygodni odbywają się w naszej gminie spotkania sołeckie i osiedlowe, w których uczestniczą mieszkańcy, władze gminy, sołtysi i przewodniczący osiedli oraz kandydaci na radnych gminnych i powiatowych z dwóch konkurujących ze sobą ugrupowań: SiG – Porozumienie oraz PIS.

Image Not Found

Na zdj. spotkanie z mieszkańcami w Okoninie. Od lewej: sołtys Wiesław Kipa, burmistrz Bolesław Bujak, Arkadiusz Bęben i Paweł Drygaś

Podczas tych spotkań dokonuje się podsumowań inwestycyjnych i finansowych za ubiegły rok, a mieszkańcy przedstawiają problemy dotykające daną społeczność i dyskutują nad ich rozwiązaniem.

Wiele z tych spraw, choć kierowane są pod adresem obecnego na spotkaniach burmistrza Bolesława Bujaka nie jest w gestii Gminy, sołtysów czy przewodniczących, a Starostwa Powiatowego, GDDKiA, Wojewody lub prywatnych właścicieli działek.

Image Not Found

Wniosek natomiast nasuwa się jeden: takie spotkania są potrzebne i to częściej niż dotychczas. Zgadza się, będzie to męczące, ale dzięki temu mieszkańcy będą mieć świadomość wysłuchania ich bolączek przez decydentów, co być może wpłynie na szybsze załatwienie najpilniejszych potrzeb. Bo potrzeby są duże. Nie licząc pomysłów związanych z placami zabaw dla dzieci, boisk sportowych czy obiektów kultury, zawsze najważniejszą sprawą, poruszaną na tych zebraniach,  jest bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci. Tu  nie ma taryfy ulgowej. Dlatego ciągle powtarzają się prośby o chodniki, przejścia dla pieszych, radary, progi zwalniające, udrażnianie przepustów, oświetlenie ulic, itd. Są to sprawy, na których nie wolno oszczędzać. Nasza społeczność rozwija się, ale jeszcze bardziej rozwija się ruch na biegnących przez gminę Ropczyce drogach.

Dlatego warto organizować takie spotkania, rozmawiać, dyskutować, aby dojść do konsensusu. Przede wszystkim, co trzeba podkreślić, najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *