Rodzaje cery – jak je rozpoznać i pomóc skórze

Czy wiesz, jakie są rodzaje cery? Poznaj ich krótką charakterystykę, dopasuj do swojej skóry i działaj!

Określenie typu cery jest podstawą, jeżeli masz problemy ze skórą twarzy. Każdy rodzaj  skóry potrzebuje innych składników, kosmetyków, a źle dobrane potrafią wyrządzić więcej złych rzeczy niż pożytku. Pojawia się w takim razie pytanie, jak rozpoznać, jaką masz cerę?  Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jej koloryt, obecność zmian skórnych, czy nawet poziom nawilżenia. Specjaliści rozróżniają cztery typy skóry twarzy:

Image Not Found

Cera sucha – jest bardzo delikatna i cienka.  Ze względu na wydzielanie zdecydowanie  mniejszej ilości sebum, jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Może  to powodować przyspieszenie procesu starzenia  się, pękanie i łuszczenie się. Posiadaczki/posiadacze takiej cery często narzekają na jej szorstką strukturę i słynne uczucie ściągnięcia.

Image Not Found

Cera mieszana – to połączenie skóry suchej lub normalnej i tłustej. Zazwyczaj miejscem nadmiernego przetłuszczania się jest strefa T, czyli czoło, broda i nos.  Przy cerze mieszanej okolice skroni i policzków nie wydzielają takiej dużej ilości sebum. Skóra ta jest bardzo wymagająca, ponieważ potrzebuje przede wszystkim pielęgnacji dopasowanej do konkretnych partii twarzy.

Image Not Found

Cera tłusta – często występuje wśród osób młodych podczas okresu dojrzewania, ale też u osób dorosłych! Ten rodzaj cery charakteryzuje się nadmierną pracą gruczołów łojowych, co skutkuje tym, że skóra błyszczy. Oprócz czynników estetycznych wzmożona produkcja sebum jest środowiskiem idealnym do rozwoju bakterii. Na tłustej cerze mogą pojawić się wypryski i rozszerzone pory. Niewątpliwym plusem posiadania takiej cery jest jej większa odporność na czynniki zewnętrzne.

Image Not Found

Cera normalna – charakteryzuje się odpowiednią elastycznością i dobrym nawilżeniem. Zazwyczaj jest pozbawiona wyprysków albo rozszerzonych porów, czy widocznych naczynek krwionośnych. Posiada wyrównany, zdrowy koloryt i dobrze reaguje na większość kosmetyków. Jest inaczej nazywana cerą bezproblemową, rzadko spotykana u dorosłych osób.

A czy typ cery może się zmienić?

Z wiekiem nasza skóra staje się bardziej wiotka, tracimy wtedy jędrność. Dzieje się tak za sprawą zmniejszenia produkcji elastyny i kolagenu. Z upływem czasu nasza cera traci też zdolności regeneracyjne, a to sprzyja powstawaniu zmarszczek i zwiększa się narażenie na czynniki zewnętrzne. Naturalnym procesem starzenia się jest stopniowa utrata wody ze skóry, dlatego cera mieszana i tłusta z czasem może się przekształcić  w cerę normalną, a nawet suchą. Wiedząc, jak zmienia się struktura twarzy i jakie są jej rodzaje, można odpowiednio wcześnie zapobiegać niekorzystnym procesom. Zaburzenia hormonalne też mogą przyczyniać się do zauważalnych zmian, które objawiają się powstawaniem wyprysków i nadmierną produkcją sebum. W przypadku nagłego pogorszenia stanu cery należy się skonsultować z dermatologiem, żeby ustalić przyczynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *