Przygotowania do wiosny. Porady Iwony Ułamek

Powoli do ogrodu zagląda wiosna. Przełom lutego i marca to czas na rozpoczęcie w nim prac. Wówczas szykować można ogród i działkę do sezonu. Wysprzątanie terenu – od tego można zacząć. Nie trzeba przejmować się wieloma zadaniami, ponieważ rośliny mają swój czas, zgrabić więc można to, co niechlujne rozrzucił wiatr, to co suche, niepotrzebne.

Image Not Found

Oczar

Warto wybrać się na spacer po ogrodzie i zaobserwować, co wymaga największej pielęgnacji. Jeśli nie zostały umyte narzędzia ogrodnicze, to warto to zrobić, by nie przenosić patogenów na rośliny, np. podczas cięcia. Przygotować trzeba ręczne i mechaniczne narzędzia ogrodnicze, wyczyścić je, zakonserwować, naostrzyć, uporządkować. Ich stan techniczny jest bardzo ważny przy pielęgnacji roślin i do bezpiecznej pracy w ogrodzie.

Image Not Found

Oczar pośredni- krzew łatwy w uprawie, kwitnie o nietypowej porze, bo już zimą. Jego urokliwym atutem są pazurkowate, pomarańczowe, żółte, czerwone kwiaty.

Piękne, kwiatowe nasadzenia składające się z bylin i róż trzeba nie tylko oczyścić z przekwitłych kwiatostanów i martwych części rośliny, a także z pojawiających się chwastów, ale również przyjrzeć się zimowym stratom i zaplanować uzupełniające nasadzenia. Ogród składający się ze strzyżonych iglaków wymagał będzie formowania i przycinania, by zachować swoją elegancką formę. Warto przycinać w tym czasie żywopłoty i krzewy kwitnące na jednorocznych pędach raz ściąć zeszłoroczne, zeschnięte trawy ozdobne.

Image Not Found

Oczar

Wielu działań pielęgnacyjnych wymagał będzie trawnik, zacząć trzeba od jego zagrabienia. Nie powinno się jednak spieszyć z wertykulacją trawnika, na to będzie czas w kwietniu, ponieważ wertykulację wykonuje się, gdy ziemia i trawa są suche. Natomiast w tym czasie trzeba pamiętać o nawożeniu. Marzec to początek nawożenia organicznego i mineralnego. Sięgnąć można po doskonałe źródła próchnicy i mikroelementów, tj. obornik granulowany, kompost, mączki kostne, rogowe, mączkę bazaltowa, bardzo ważne na początku wegetacji są nawozy azotowe . Nawozy dobrze się rozpuszczą dzięki temu, że gleba jest mokra.

Image Not Found

Ciemiernik – kwiat bujnie rośnie, osiąga do 50 cm, a  kolor kwiatów może być biały, różowy, burgund, zielony (zmienia się w trakcie kwitnienia). Kwiaty mogą mieć też bordowe plamki i średnicę do 7 cm. Kwitnie bardzo długo, bo od zimy do kwietnia, a płatki nie opadają, tylko zielenieją i są jeszcze długo ozdobą. 

Zadbać warto o profilaktykę w ogrodzie, czyli zastosować opryski na choroby grzybowe i bakteryjne, żeby powstrzymać rozwój zarodników i pozwolić na lepszy start roślinom, a zacząć można od oprysków biologicznych, naturalnych.

Image Not Found

Ciemiernik

Przełom lutego i marca to ostatni moment na przycięcie drzew i krzewów owocowych. W tym czasie można przygotować miejsca pod nowe nasadzenia, a warzywnik powinno się oczyścić, przekopać ziemię, która powinna przeschnąć. Przygotowywać można rozsadę warzyw i kwiatów, sadzić cebulę i czosnek, ale nie tylko – również byliny, krzewy, drzewka ozdobne. Przyjemnością, jaką niesie wiosna, jest pojawienie się już pierwszych kwiatów. W ogrodach na pewno pojawiły się już  ciemierniki, kwiatami cieszą wrzośce, kiełkują rośliny cebulowe i kwitną pierwsze krzewy, np. oczary, wierzby, kalina wonna, mahonie.

Image Not Found

Mahonia pospolita – jeden z najcenniejszych, zimozielonych krzewów liściastych. Drobne kwiaty pojawiają się wiosną i są zebrane w gęste grona. Żółte kwiaty są pięknie wyeksponowane na tle ciemnozielonych liści .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *