Petycja mieszkańców Lubziny – Przymiarki w sprawie chodnika

Na prośbę mieszkańców Lubziny – Przymiarek publikujemy Petycję w sprawie chodnika przy drodze powiatowej Przymiarki – Lubzina. Wszystkie media, działające na terenie gminy Ropczyce i powiatu ropczycko-sędziszowskiego, zostały poproszone o nagłośnienie tej sprawy. Mamy nadzieję, że ta niewielka z naszej strony pomoc przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci i dorosłych mieszkańców Przymiarek.

                                                                                                                           

Lubzina, 08.02.2024

                                                                                    Starosta Powiatu

                                                                                    Ropczycko – Sędziszowskiego

                                                                                    Pan Witold Darłak

              Na podstawie ustawy o petycjach (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 870), w interesie mieszkańców Lubziny, przysiółek Przymiarki, wnosimy o wybudowanie chodnika przy drodze powiatowej nr 1345R na odcinku 3 km, w miejscowości Lubzina.

             Powyższa droga jest łącznikiem DK94 z drogą gminną 986. Od kilku lat notuje się tutaj ciągły wzrost natężenia ruchu samochodowego (o kilkaset procent), wynikającego z umieszczenia drogi na mapach Google. Korzystają z tego turyści, którzy chcą skrócić czas dojazdu w Bieszczady i do wypoczynkowych miejscowości południowej części województwa. Nadmienić należy, że pojazdy notorycznie przekraczają dozwoloną prędkość, nie zważając na liczne, ostre zakręty, brak poboczy, ograniczoną widoczność,  pieszych. Duże niebezpieczeństwo stwarzają samochody ciężarowe z ładunkiem, jeżdżące po tym odcinku mimo zakazu, a zwłaszcza te, które wywożą drzewo. Ich przejazd wyzwala ogromne podmuchy, grożące utratą stabilności osób poruszających się poboczem. Zimą droga jest w ogóle niedostępna dla pieszych. Odśnieżarki przesuwają śnieg z pasów jezdni na pobocza, tworząc wysokie pryzmy.

            Poszerzenie drogi nie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. Powstanie wygodny przejazd dla turystów i firm transportowych, ale nie to powinno być prerogatywą  Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego. Zabezpieczając fundusze na rozbudowę drogi zapomniano chyba o mieszkańcach. Przy najbardziej newralgicznym odcinku drogi znajduje się przysiółek Przymiarki. To dynamicznie  rozwijające się osiedle. Z każdym rokiem przybywa domów, rodzin z dziećmi.  Najbliższa szkoła znajduje się w odległości ok. 3km. Ze względów bezpieczeństwa rodzice są zmuszeni dowozić dzieci do przedszkola, szkoły, przystanków autobusowych, kościoła, własnym transportem, co niejednokrotnie uniemożliwia podjęcie pracy zawodowej, a młodzież i osoby nieposiadające samochodu poruszają się nieutwardzoną ścieżką biegnącą przez las, wzdłuż drogi. Nie takie powinny być standardy XXI wieku.

               Na ww. drodze często dochodzi do wypadków. Po ostatnim, śmiertelnym, ustawiono znaki ostrzegające o niebezpiecznym zakręcie. Czy niski wskaźnik zabitych jest wystarczającym argumentem na ignorowanie próśb mieszkańców? Ile ofiar musi być odnotowanych w statystykach, aby wskaźniki były wystarczające, a budowa chodnika stała się realna? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom, niż ponoszenie ich skutków, także finansowych, często przekraczających koszty inwestycji?

               Jako mieszkańcy Lubziny – Przymiarki nie protestowaliśmy przeciw poszerzaniu drogi, gdyż każdemu z nas wydawało się logiczne, że przy realizacji takiej inwestycji Włodarze pomyślą przede wszystkim o zapewnieniu bezpieczeństwa swoim obywatelom, mieszkańcom powiatu ropczycko – sędziszowskiego. Niestety, nasze prośby zostały zignorowane na wszystkich dotychczasowych etapach prac. Upominając się o chodnik, doznaliśmy wielu upokorzeń ze strony projektanta i władz, tak, jakbyśmy byli obywatelami trzeciej kategorii, ludźmi, z którymi nikt nie musi się liczyć.

                 Mimo to, kierowani najwyższą troską o zdrowie i życie naszych dzieci i bliskich, jeszcze raz prosimy o ponowne rozpatrzenie sprawy i przychylenie się do naszego wniosku.

Załączniki:

 1. Lista podpisów
 2. Zdjęcia stanu faktycznego

Do wiadomości:

 1. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul
 2. Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż
 3. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl
 4. Poseł na Sejm RP Adam Dziedzic
 5. Burmistrz Miasta i Gminy Ropczyce Bolesław Bujak
 6. Rada Powiatu Ropczycko –Sędziszowskiego
 7. Klub Radnych Powiatu Samorząd i Gospodarka
 8. Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Witold Darłak
 9. Poseł na Sejm RP Zdzisław Gawlik
 10. Oddział GDDKiA w Rzeszowie
 11. Redakcje czasopism: „Supernowości. Rzeszów”, „Reporter” oraz portali informacyjnych: e- ropczyce.pl,  RRS24.pl

3 komentarze

 1. Przecież to chodnik w lesie. Ludzie nie mają chodników pod domami a Wy nagłaśniacie brak chodnika w lesie ? To polityczna zagrywka Grzesia z Lubziny i Bolka z Ropczyc przy współpracy Wiesia z górki no i Basi z Zagorzyc – administratorki fanpage Radnych Powiatowych Samorząd i Gospodarka (Pani Basia potrafi pisać piękne posty o dziurach w asfalcie oraz posty, które wylewają później hejt na Zarząd Powiatu – jest Pani zepsuta moralnie) PSL tak psuje powiat, że zaraz to wszystko wybuchnie a my mieszkańcy powiatu musimy na to patrzeć. Państwa portal nie jest obiektywny – szkoda! Tańczycie jak Wam zagrają Droga Redakcjo!

  • Szanowny Panie Tomaszu! Idąc tokiem Pańskiego rozumowania:
   1. Droga jest też niepotrzebna – bo „w lesie”.
   2. Pan Kazimierz Moskal, Poseł i kandydat na Burmistrza Ropczyc, na naszym portalu wypowiedział się niedawno w wywiadzie, że chodnik ten jest potrzebny i będzie się o niego starał: „… Zawsze bezpieczeństwo mieszkańców będzie moim priorytetem i wspólnie ze Starostą doprowadzę do bezpiecznego rozwiązania problemu”. W podobnym tonie wypowiadają się inni radni i kandydaci na radnych z PIS. Nie rozumiemy więc insynuacji o stronniczość polityczną.
   3. Mieszkańcy Przymiarek nie potrzebują chodnika, jak Pan pisze „pod dom”, ale bezpiecznego przejścia do szkoły, kościoła, przystanku autobusowego. Droga jest tylko jedna – prowadzi „przez las” i to jest niebezpieczeństwo. W razie wypadku – kto się zatrzyma? Nie ma też domów dookoła – nikt więc nie zareaguje. To właśnie w takich miejscach powinno się szczególnie zadbać o bezpieczeństwo pieszych.
   4. Nasz portal jest portalem neutralnym. Nikt nam nie płaci!

 2. Proszę zobaczyć przedewszystkim natężenie ruchu na tej drodze google kieruje od zjazdu Zawada przez Przymiarki do Soliny.Na weekendach tam jest masakra. Politykę proszę sobie włożyć w buty pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *