Nie tylko seniorzy dają się oszukać

W ostatnim czasie ropczycka policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących przestępstw dokonywanych za pomocą portali społecznościowych oraz komunikatorów. Musimy pamiętać, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail.

Image Not Found

W ubiegłym tygodniu mieszkaniec gminy Sędziszów Małopolski. Mężczyzna kliknął w link, który otrzymał w mailu. Po jego otworzeniu, myśląc, że wiadomość pochodzi z platformy sprzedażowej, zalogował się do swojego banku. W ten sposób, z konta bankowego pokrzywdzonego wypłacili ponad 12 tysięcy złotych.

Kolejnym przykładem jak sprytnie działają oszuści może być przykład pokrzywdzonej 33-latki, która zgłosiła się do ropczyckiej komendy w tym tygodniu. Kobieta, na portalu ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż sukienkę. Krótko po ukazaniu się ogłoszenia, otrzymała informację, że jej przedmiot został sprzedany. Kolejno, na skrzynkę elektroniczną pokrzywdzonej przyszedł mail z linkiem, w którym należało potwierdzić zakup. Niestety, tam kobieta podała swoje dane do bankowości elektronicznej. Oszuści wyprowadzili z jej konta blisko 15 tysięcy złotych.

Przykłady oszustw można mnożyć bez końca i nie sposób wyczerpać wariantów wymyślanych przez przestępców. Dlatego też niezwykle ważnym jest ostrzegać siebie nawzajem przed oszustwami. Niech temat metod stosowanych przez przestępców stanie się głównym tematem rozmowy podczas odwiedzin rodzinnych, spotkań towarzyskich lub każdej innej dogodnej okazji, być może to uchroni nas przed utratą oszczędności naszego życia.

Inf. KPP Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *