Muzyka Lo-Fi na relaks i do nauki

Lo-Fi, czyli inaczej – „low fidelity” to termin używany do opisania muzyki o niższej jakości dźwięku, często celowo wykorzystywanej do nadania utworom charakterystycznego, retro brzmienia. Zawiera ona zakłócenia, szumy i artefakty dźwiękowe, które dodają tym utworom niepowtarzalnego klimatu. Można włączać tą muzykę do np. pracy zdalnej, czy nauki. Pomaga jako szum, dźwięk w tle, jeżeli ktoś nie lubi ciszy.

Image Not Found

Lo-Fi ma swoje początki w analogowych czasach, kiedy to jeszcze technologia nagrywania była w powijakach. W latach 50. i 60. XX wieku amatorzy muzyki często korzystali z taśm magnetofonowych prostych magnetofonów co skutkowało niską jakością dźwięku. Ale czy ona naprawdę miała „niską jakość dźwięku”? Ta niezamierzona niedoskonałość stała się z czasem charakterystyczną cechą, a nie wadą muzyki, nagrywanych dźwięków. Pierwsze świadome użycie Lo-Fi w muzyce można przypisać artystom z lat 80. XX wieku, takim jak R. Stevie Moore, który zaczął nagrywać swoje utwory w domowych warunkach, tworząc unikatowe brzmienia.

Wraz z upływem lat, Lo-Fi zaczęło ewoluować z mało znanej ciekawostki do pełnoprawnego gatunku muzycznego!!  W latach 90. artyści tacy jak Beck czy Pavement zaczęli wprowadzać Lo-Fi dla szerszej publiczności. Charakteryzowali się użyciem surowego brzmienia, które kontrastowało z wyprodukowanymi hitami tamtych lat. W erze cyfrowej, Lo-Fi odnalazło swoje miejsce w serwisach takich jak YouTube, Playlista Lo-Fi, Hip- Hop Radio. Taka muzyka stała się wręcz fenomenem, który przyciąga miliony słuchaczy, ceniących sobie melancholijne dźwięki i relaks.

 Do tego globalnego rozpowszechnienia gatunku muzycznego przyczyniły się głównie  dwie platformy internetowe. Soundcloud oraz Youtube, na których naprawdę z roku na rok lądowało coraz więcej kreacji Lo-Fi od niezależnych producentów z całego świata. Około roku 2016 stały się popularne składanki utworów z tego gatunku, które biły absolutne rekordy popularności. W roku 2017 powstały Lo-Fi Radio na serwisie Youtube i zdobyło uznanie słuchaczy do tego stopnia, iż internauci zaczęli tworzyć prześmiewcze memy z tej okazji.

Może Ty także zauroczysz się prostym brzmieniu tego gatunku muzyki? Może zaczniesz jej słuchać, wykorzystywać do pracy, nauki albo odpoczynku? Należy być otwartym na nowe gatunki muzyczne, nie zamykać się tylko w kręgu muzyki popularnej. Owszem, Lo-Fi jest pewnym rodzajem muzyki popularnej i przeszła do popkultury. Warto jej słuchać, czy „puścić sobie w tle”. Wspominaliśmy tu o melancholijnych brzmieniach. Na pewno ta muzyka będzie dobrym klimatem na długie jesienne wieczory, jeżeli ktoś lubi tę porę roku. Można ją sobie włączyć w tle, usiąść w wygodnym fotelu, z kubkiem gorącej herbaty i patrzeć na deszcz padający za oknem. To nasza rekomendacja. Życzymy miłego słuchania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *