Licealiści z Ropczyc kruszą mury egoizmu i obojętności

Miniony rok był rekordowy dla polskiej transplantologii, ponieważ przeszczepiono 1805 narządów. Jednak to wciąż mało, bo na przeszczep czeka jeszcze prawie 2000 pacjentów. Tylko ok. 2/3 z nich otrzyma narząd, pozostali, niestety, nie będą mieć tego szczęścia i umrą. Najmniej pobrań organów jest na Podkarpaciu (w ubiegłym roku – 10). Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat donacji i transplantacji właśnie w tej części kraju.

Image Not Found

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach, zaangażowani w kampanię społeczną Drugie Życie, wyszli na ulice miasta z happeningiem poświęconym dawstwu narządów.

Zwrócili uwagę mieszkańców na przewrotność losu – oczekującym na przeszczep może być każdy z nas, bądź ktoś z naszych bliskich, a wtedy jedyną szansą na przeżycie będzie cudzy, podarowany organ. Młodzież wskazała w ten sposób na potrzebę rozmów o świadomym dawstwie narządów po śmierci, by przestał to być temat tabu. Oswojenie z nim, wyedukowanie społeczeństwa jest jedynym sposobem na zwiększenie dostępności narządów do przeszczepów. Podczas happeningu licealiści rozdawali przechodniom Deklaracje Woli oraz przygotowane przez siebie ulotki z informacjami na temat transplantacji. Dzień happeningu nie był wybrany przypadkowo. 26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji.

Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Inf. LO Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *