Last minute na majówkę.

Zbliża się majówka 2024. Dla wielu będzie to czas leniwego wypoczynku po wytężonej pracy lub odwrotnie – „nadgonienia” domowych obowiązków i remontów. Spragnieni widowiskowego relaksu znajdą zapewne stosowne oferty, zaproponowane przez lokalne władze – w końcu to dni uroczystości państwowych i religijnych. Wśród naszych sąsiadów i znajomych są też zapewne tacy, którzy zaplanowali wyjazd dalszy lub bliższy – całą rodziną. Dla tych natomiast, którzy podejmują decyzję last minute, mamy kilka propozycji jednodniowych wyjazdów, atrakcyjnych dla wszystkich grup wiekowych, niekłopotliwych, niedrogich i satysfakcjonujących.

 1. Skansen w Kolbuszowej. Na niemal 30 hektarach eksponuje ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Są wśród nich chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r.spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r.chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r. Warto dodać, że kręcony tu był film ”Wołyń” i ostatni hit: „1670”.
Image Not Found

2. Bieszczadzka Kolejka Leśna, będąca najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce.. Kolejka oferuje przejazdy od 27 kwietnia do 5 maja o godz. 9.30 i 12.00 na trasie Majdan – Balnica – Majdan. Dodatkowo 2 i 3 maja o godz. 10.00 odbędzie się przejazd za parowozem na trasie Majdan – Dołżyca – Majdan.

  Image Not Found

  3. Zamek Kamieniec w Odrzykoniu znany nie tylko ze stron  „Zemsty” hrabiego Aleksandra Fredry, ale również z pięknego wkomponowania w podgórski krajobraz oraz malowniczej okolicy zachęcającej do pieszych i rowerowych wędrówek. Nocą można też wypatrywać ducha karlicy Kasi. Nieopodal zamku znajduje się jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim – Rezerwat Prządki. Utworzony został w 1957 r. Jego celem jest ochrona osiągających ponad 20 metrów wysokości skalnych ostańców zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który na skutek erozji przybrał niepowtarzalne kształty. Najokazalsze  skały mają swoje nazwy: Prządka-Baba, Prządka-Matka, Herszt i Zbój Madej. Rezerwat swą nazwę zawdzięcza „Legendzie o Prządkach”, która głosi, że skałami są dziewczęta zamienione w kamień. Ukarane zostały za przędzenie lnu w dni świąteczne.

   Image Not Found

   4. Park Historyczny w Bliźnie  to miejsce, gdzie w czasach II wojny światowej wojska niemieckie osiedliły poligon broni rakietowej V1 i V2. Tuż obok terenu parku (a dawniej poligonu) znajdował się obóz pracy oraz tzw. Góra Śmierci. Obecnie Park w Bliźnie jest licznie odwiedzany przez turystów nie tylko z Polski, ale i z krajów zagranicznych. W okresie letnim na terenie parku organizowane są pikniki historyczno-militarne, gdzie można miło spędzić czas z rodziną jednocześnie odświeżając wiedzę z lekcji historii. Na najmłodszych zwiedzających czekają liczne atrakcje, w tym pokazy sprzętu wojskowego, konkursy i występy patriotyczne

    Image Not Found

    5. Park linowy Linoskoczek w Rzeszowie to miejsce, gdzie miłośnicy rekreacji ruchowej, przyrody i dreszczyku emocji mogą czerpać jak najwięcej z tego co kochają. Park oferuje w sumie prawie 50 przeszkód, zawieszonych na wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Jest tu łącznie prawie 50 przeszkód podzielonych na trzy trasy. Każda z nich została przygotowana z myślą o innej grupie gości. Trzy trasy – mają różny stopień trudności – jedna jest przeznaczona dla dzieci mających powyżej 120 cm wzrostu (tu platformy zawieszone są na wysokości tylko od 1 do 4 m nad ziemią), dwie pozostałe są dla dorosłych: zielona – łatwa i pomarańczowa – trudna.

    Image Not Found

     6. Karpacka Troja, skansen archeologiczny położony w Trzcinicy niedaleko Jasła na Podkarpaciu. To oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Rozległy teren grodziska położonego na niewysokim wzgórzu o stromych zboczach jest udostępniony turystycznie w ramach skansenu archeologicznego. To właśnie w tym miejscu znajdowała się najpierw osada obronna z początku epoki brązu, a później gród słowiański z okresu średniowiecza.

     Image Not Found

     7. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce położone jest na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.
     W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX-wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową, czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywać się będą unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.

     Image Not Found

     8. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Na gości czeka ciekawa podróż po świecie szkła. Centrum składa się z dwóch obiektów – z budynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku. Oprócz samego zwiedzania, gości czekają warsztaty obróbki i zdobienia szkła takie, jak warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży oraz produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W tym samym budynku znajdują się także ekspozycje stałe wyrobów szklanych m.in. szkło użytkowe i dekoracyjne.

     Image Not Found

     9. Trasa Zamkowa – Zamki: w Łańcucie, Krasiczynie, Baranowie Sandomierskim, Rzeszowie.

     Image Not Found

      10. Miasta, np: Sandomierz: Rynek, trasa podziemna, Muzeum Ojca Mateusza.

      Image Not Found

      11. Dla pasjonatów: szlakiem UFO na Podkarpaciu, nawiedzone miejsca na Podkarpaciu, restauracje podkarpackie po rewolucjach Magdy Gessler.

      Image Not Found

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *