Kolory maja. Porady Iwony Ułamek

Iwona Ułamek to certyfikowany architekt krajobrazu. Projektuje ogrody duże i małe, planuje nasadzenia. Zajmuje się również wykonawstwem w tym zakresie – od wyboru i zakupu roślin, po coroczną pielęgnację. Zadzwoń, zapytaj. Tel. 667 160 982

Image Not Found

Kalina koralowa

Maj ma sporo do powiedzenia w temacie roślin; kaliny, lilaki, tamaryszki, azalie, różanecznikiderenie kousa, dereń biały, żarnowce, klony – przedstawiają maj jako miesiąc oszałamiających roślin pod względem zapachu,  kształtu, koloru, wielkości. Dzięki tak ciepłym, prostym roślinom ożywimy każdą formę ogrodu. 

Image Not Found

Azalia

   Oferta roślin daje możliwość budowania wyjątkowej scenerii na własnym podwórku.  Może to właśnie eksperymentowanie w ogrodzie przyniesie zaskakująco dużo swobody i akurat pozwoli na stworzenie idealnej oazy na własnej działce? 

Image Not Found

Azalia

   Poszukując swojego stylu ogrodu skupmy się na najważniejszych wymaganiach naszych i rodziny. Jeśli celem jest osiągnięcie nowoczesności w najbliższym otoczeniu domu, to warto wybrać kolor przewodni dominujący wśród kompozycji i dobrać mu podkreślające jego znaczenie towarzystwo roślinne. Przykładem może być perukowiec podolski ceniony za zaokrąglone liście ciemnopurpurowe, złote lub zielone, które jesienią przybierają jaskrawe kolory.  Jego oryginalność wynika również z zaskakujących kwiatów, które po przekwitnięciu tworzą pierzaste owocostany, bardzo efektowne i puszyste. Do towarzystwa warto zaprosić trawy ozdobne, np. rozplenice japońskie

Image Not Found

Berberys

    Idealne do tworzenia intensywnie wybarwionych rabat,  szpalerów,  np. wzdłuż podjazdu do domu, obwódek – są berberysy w odmianach kolumnowych, karłowych i o formie kulistej. Te cierniste krzewy już od pierwszych błyszczących liści zwracają na siebie uwagę poprzez jaskrawożółte, brązowo-czerwone, ciemnopomarańczowe, purpurowo-czerwone czy pstre zabarwienie. Bardzo dobrze wyglądają w ogrodach, w których używa się grysu lub kruszywa do dekoracji. Surową prostotę, harmonię kamienia, zieleni i wody ogrodu orientalnego uzupełnią klony palmowe o luźnych gałęziach, malowniczo powcinanych liściach, które występują w różnych barwach, a jesienią przybierają nową szatę. Ogrody wzorowane na kulturze Dalekiego Wschodu zawsze budzą podziw. Klony można posadzić nad wodą, przy krętych ścieżkach lub małych altankach i w dużych donicach. Niezależnie od miejsca będą swoją sylwetką budować niesamowitą atmosferę. 

Image Not Found

Kalina koralowa

Swój urok roztaczają już azalie wielkokwiatowe kwiatami w kolorze, np.  płomiennej pomarańczy, czysto różowe, żółte, jaskrawoczerwone, białe ze złoto-żółtą plamką, azalie japońskieróżaneczniki otwierają swoje duże kwiaty na tle sporych, zimozielonych liści. Świetnie czują się na wrzosowiskach w towarzystwie wrzosów, wrzośców, pierisów japońskich, enkianta. Pod krzewami można sadzić zimozieloną golteriemodrzewnicebluszcz pospolity. 

Image Not Found

Funkia

    Nadzwyczaj dekoracyjne, pachnące i intensywne kwiaty ma lilak, potocznie nazywany “bzem”. Jest znany jako duży, mocno rozrastający się krzew o wielu pniach. Sięgać jednak po niego mogą też właściciele małych działek, korzystając z odmian o regularnym, zaokrąglonym kształcie, które osiągają ok. 1-1.5m wysokości, np. lilak Meyera “Palibin”  (często powtarzający kwitnienie jesienią). W formie piennej można go sadzić na bogatych rabatach bylinowych i wśród malowniczych traw ozdobnych.  Nie sposób przejść obok lilaka obojętnie, ceniony jest za kwiat, który może być przeniesiony z podwórka na talerz jako ozdoba lub składnik ciast i deserów. 

Image Not Found

Trawy ozdobne

 Warto wspomnieć o intrygującym krzewie, mały drzewku, którym jest tamaryszek . Wyróżnia się, gdy nadejdzie jego pora kwitnienia. Jego liście są bardzo drobne, łuskowate, gałązki cienkie i delikatne, a jego filigranowe, różowe kwiatuszki pokryte meszkiem  tak szczelnie pokrywają gałązki, że wydają się same być gałązkami. Pasuje do ogrodu o wiejskim, rustykalnym klimacie, tutaj już forma może być bardziej swobodna i romantyczna.

Image Not Found

Czosnek ozdobny

   Nad stylem ogrodu można wiele dyskutować, może być przedłużeniem domu i utożsamiać się z tym, co się dzieje we wnętrzu, pasować do wizerunku budynku lub pokazywać zamiłowanie gospodarza do konkretnych roślin. Każdy styl ma swoje cechy, jak każda pora roku, ale z powodzeniem możemy je łączyć. Bogactwo roślinności “uspokoić” można prostymi elementami małej architektury ogrodowej, np. ławkami o prostej formie, bez zbędnych detali i zdobień, leżakami pod koronami malowniczych brzóz, paleniskiem w formie misy na placu wysypanym kruszywem lub elementem wodnym nawet w małej skali,  wolnostojącym.

Image Not Found

Różanecznik

  Dysponując mniejszym czy większym ogrodem powinno się znaleźć miejsce i sposób na wyjątkową roślinę, nie musi być kosztowna, a wystarczy jej stworzyć odpowiednią ramę roślinną. Połączenie żywego błękitu, pomarańczu i żółci wprost bije po oczach. To, czy dane zestawienie jest udane czy nie, zależy od tego, czy spełnia nasze wyobrażenie. Pozostaje jedynie sprawdzić, jaki będzie efekt.

    Jest coś ważnego w posiadaniu ogrodu. Miejsce spotkań, forma wypoczynku, medytacji, ucieczka od hałasu, miejsce, by złapać oddech, kontakt z naturą – dlaczego nie? 

Image Not Found

Różanecznik

Image Not Found

Różanecznik

Image Not Found

Różanecznik

Image Not Found

Tamaryszek

Image Not Found

Trawy ozdobne

Pęcherznica

Image Not Found

Kasztanowiec

Image Not Found

Krzewuszka cudowna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *