Kolejne oszustwa w powiecie. Tym razem na blik

Coraz częstsze stają się wyłudzenia przez profile społecznościowe. Oszuści włamują się na konta i, podszywając się pod właścicieli, wysyłają prośby o pożyczkę. Najczęściej w tych komunikatach używają słów ponaglających, żeby wymusić na odbiorcy działanie bez zastanowienia.

Image Not Found

Pamiętajmy, żeby weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość z prośbą o pilną pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują pomocy finansowej.

KPP w Ropczycach informuje, że w niedzielę otrzymała powiadomienie o oszustwach, którego ofiarą padło dwóch mieszkańców naszego powiatu. Z przekazanych informacji wynika, że oszust włamał się na konto społecznościowe znajomego pokrzywdzonych, a następnie za pośrednictwem komunikatora, poprosił o pożyczenie gotówki. W obu przypadkach pokrzywdzeni byli przekonani, że korespondują z kolegą.

Po prośbie o podanie BLIKA, wygenerowali kody i przesłali je przestępcy. W ten sposób pokrzywdzeni stracili kolejno blisko 1700 zł i 7000 zł.

Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *