Jak spędzamy Święta?

Wielkanoc jest najstarszym i  najważniejszym świętem chrześcijańskim, które obchodzi się, aby upamiętnić mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Niedziela Wielkanocna symbolizuje zwycięstwo nad śmiercią, nadzieję i odrodzenie się do nowego życia. Warto zwrócić uwagę na to, że sporo świątecznych zwyczajów ma swoje korzenie we wcześniejszych tradycjach słowiańskich.

Image Not Found

W okresie wiosennej równonocy nasi przodkowie obchodzili tzw.  Jare Gody, które są wyrazem radości z powodu budzącej się do życia przyrody. Przez zwyczaj  topienia  Marzanny, oczywiście,  symbolicznie żegnano zimę. Malowano jajka i pieczono kołacze, składano sobie wizyty i polewano się nawzajem wodą. Współcześnie obchody Wielkiej Nocy mogą naprawdę  przybierać różne formy i znaczenia  w zależności od danej społeczności, jednak  łączy je wszystkie przekonanie o odrodzeniu i nadziei.  Fakt ten sprawia, że to święto jest bardzo istotne dla wielu ludzi na całym świecie. Czy wolicie spędzić Wielkanoc w domu, przy ognisku domowym, czy pojechać gdzieś i świętować np. w hotelu? Podpowiadamy, jak spędzić ten okres.

Image Not Found

W dzisiejszym świecie, który jest „bardzo zabiegany”,  czas spędzony z bliskimi, czy to rodziną, czy to znajomymi, staje się coraz cenniejszy. Wielkanoc jest świetną okazją do zatrzymania się i odłożenia na później codziennych obowiązków (tak zawodowych, jak i osobistych). Jeżeli masz posprzątać dom, a warunki na to nie pozwalają – nie przejmuj się tym i w końcu odetchnij, zarezerwuj ten czas dla siebie i ważnych dla Ciebie osób! Możesz posprzątać dom tradycyjnie przed tym świętem, może i nawet kilka dni przed Świętami albo wcale. To jest takie jakby zarezerwowanie czasu.

Image Not Found

Jeśli już wykonasz wszelakie obowiązki domowe, czy to gotowanie, czy sprzątanie możesz spędzić później miłe chwile w rodzinnym gronie, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Wspólne przygotowywanie potraw może być rozrywką, nie musisz, a nawet nie powinnaś  wszystkiego sama robić, jeżeli masz pod ręką Twoją rodzinę! Możecie ugotować coś wspólnie! Możecie również ozdobić jajka. Warto też razem obchodzić wszelakie obrzędy religijne – sprzyja to budowaniu więzi emocjonalnych.

Image Not Found

Oczywiście, nie  pomijamy samej istoty tych świąt. Wiele osób spędza je według jasno określonych zasad kościelnych. To jest podstawowy sposób spędzania tego okresu, choć zdaje się, że staje się  coraz mniej popularny, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy wolą się dobrze bawić zamiast uczestniczyć w mszach świętych.

Sposób, który jest najbardziej tradycyjny, to spędzenie Świąt w gronie rodzinnym, w swoim miejscu zamieszkania. Pozostanie w domu ma swój urok. Pozwala członkom rodziny na lepsze poznanie się i zrozumienie siebie nawzajem.

Image Not Found

Po świątecznym śniadaniu i wielkanocnych zabawach dla najmłodszych – szukaniu pisanek i zajączków, można zorganizować wspólne zabawy i gry, ale uwaga – koniecznie z dala od komputera! Jeśli pogoda na to pozwoli, zachęcamy do wyjścia całą rodziną  na spacer po parku albo lesie.

A teraz coś, co lubi prawie każdy człowiek, czyli… słodycze!  Z pewnością zapragniesz wręczyć coś słodkiego członkom rodziny. Można pójść do pobliskiego  sklepu, ale… tak właściwie, to  po co? Czy nie lepiej byłoby wspólnie przygotować jakieś zdrowe przekąski, czy smaczne ciasto? Np. babkę wielkanocną? O tej porze roku słodkości są szczególnie mile widzianym produktem.

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się wielkanocne wyjazdy. Różnego rodzaju ośrodki wypoczynkowe, czy hotele przywitają Was chętnie w te Święta. Będziecie mile widziani!

Wzorem zachodnich firm przedstawiają cały wachlarz możliwości, ze świątecznym śniadaniem włącznie. Posiłki są bogate w tradycyjne przysmaki, a otoczenie może być niezwykle kameralne i nastrojowe. Wybierając hotel, zapewnisz sobie i najbliższym niezapomniane przeżycia.

Razem z rodziną stwórz swoją małą tradycję, że co drugi rok wyjeżdżacie na Wielkanoc. Na przykład w góry albo nad morze. Może być to też popularne city break, czyli w dowolnym tłumaczeniu „przerwa w mieście”.  

Image Not Found

Podczas wyjazdów możecie poczuć się jak w Walentynki. Ale starajcie się nie zapominać o tym, co stanowi podstawę Świąt Wielkanocnych, czyli o celebrowaniu życia i odrodzenia.

To może trochę zaskoczyć, ale wiele osób korzysta ze specjalnych ofert wielkanocnych w SPA. Moda przyszła z Zachodu i zbiera coraz szersze grono sympatyków.

Pakiety skomponowane są tematycznie, istnieje więc także oferta SPA na okres Wielkanocy. Wszyscy znajdą coś dla siebie!  Istnieją nawet pakiety SPA dla seniorów, można więc wykupić świąteczny wyjazd dla całej rodziny, bez obaw o zdrowie starszych osób.

Niektórzy nie przepadają za gotowaniem. Nie ma w tym nic złego. Każdy ma prawo do własnych poglądów. Jeśli gotowanie nie jest jedną z Twoich pasji, w ogóle się tym nie przejmuj! Nie musisz męczyć się z przygotowywaniem świątecznych potraw. Wprawdzie pójście do restauracji wyjdzie na pewno drożej niż obiad w domu, ale za to doświadczenia okażą się niezapomniane. Szczególnie, jeśli wybierzesz lokal o odpowiednim standardzie.

Jak sami widzicie, pomysłów jest wiele. Wystarczy wybrać tylko jeden z nich i cieszyć się Świętami. Nie musicie ich spędzać w tradycyjny sposób. Albo wręcz przeciwnie, jeżeli jesteście ludźmi wierzącym – spędźcie je tradycyjnie. Wasz dom, wasze wartości i wasze decyzje – to powinno być mottem spędzania czasu, także świątecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *