Hotele jako atrakcje turystyczne

Czy z łóżka hotelowego jeden człowiek może stworzyć znaczną część świata? O jakim hotelu się mówi, że jest jak galeria sztuki? Czy rzeczywiście ściany hoteli skrywają wiele tajemnic? O hotelowych historiach można rozmawiać godzinami. Romanse, kryminalne zagadki, piękne wnętrza – niektóre z tych faktów mogą zaskoczyć. Przygotowaliśmy kilka najbardziej niecodziennych ciekawostek o hotelach z całego świata. Ciekawe, ile z nich już znasz?

Image Not Found

Hotel w Dubaju

Istnieją na świecie hotele, które stały się wręcz legendarne. Napisano o nich książki, nakręcono filmy, a nawet nagrano piosenki. Inne były ulubionymi miejscami znanych gwiazd lub odznaczają się wyjątkowym designem czy formą. W zestawieniu przygotowanym przez sieć hoteli AccorHotels znajdują się najciekawsze z nich.

Wielu pisarzy tworzących zagadki i kryminały detektywistyczne obiera sobie za miejsce akcji  hotele, które potrafią ukryć wszystkie tajemnice. Jednak nic się nie ukryje przed służbą hotelową!

Image Not Found

Agatha Christie

Z hotelowymi historiami była związana szczególnie Agatha Christie, która jest autorką popularnych kryminałów. Wiele osób zna ekranizację kryminalnej książki „Morderstwa w Hotelu Gallop”, ale nie tylko to łączy Christie z branżą hotelarską. Jedną ze swoich najpopularniejszych powieści „Morderstwo w Orient Expressie” stworzyła w pokoju hotelowym numer 441, w Stambule. Po tamtym wydarzeniu apartament w kolorze głębokiej czerwieni został nazwany jej imieniem.

Image Not Found

Grand Hotel w Sopocie

Nie tylko kryminały powstają w pokojach hotelowych, ale też historie miłosne. W końcu, czy romans rozpoczynający się spotkaniem dwojga nieznajomych w hotelowym korytarzu nie jest intrygujący i wart uwagi? Zamknięte drzwi pokojów i tajemniczy goście… – całą tą przepiękną scenerię wykorzystał m.in. Janusz Leon Wiśniewski w swojej powieści „Grand”. Jej akcja toczy się w słynnym polskim hotelu Grand w Sopocie. Co ciekawe, pisarz właśnie w nim stworzył tą powieść.

Image Not Found

John Lennon i Yoko Ono w hotelu w Montrealu

W 1969 roku rozprzestrzeniła się informacja o ślubie Johna Lennona i Yoko Ono. Nowożeńcy zdecydowali się wykorzystać zainteresowanie mediów i przeprowadzić kampanię wzywającą do pacyfizmu. Wszystko to się działo w pokojach hotelowych w Montrealu. Para ubrana była na biało i przyjmowała w swoim hotelowym łóżku zaproszonych gości, z którymi rozmawiała o pokoju na świecie. Zwieńczeniem całej akcji było nagranie piosenki „Give Peace a Chance”. Aby upamiętnić pobyt Lennona w hotelu oraz całą jego twórczość, co roku, 8 grudnia, w rocznicę śmierci artysty, pod drzwiami do wynajmowanego przez niego apartamentu stoją czerwone róże.

Image Not Found

Sofitel Victoria w Warszawie

Hotele, poza książkami i filmami są również głównymi bohaterami utworów muzycznych. W repertuarze zespołu Kombi jest piosenka „Hotel Twoich Snów”, w której zawarto  nazwę luksusowego hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Nagrano tam wiele kultowych, polskich seriali i filmów. Podobnie zespół Eagles nagrał piosenkę dotyczącą hotelu. Utwór „Hotel California” zdobył Nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze Nagranie 1978 roku. Nie sposób również pominąć takiego artystę, jak  Elvis Presley i jego piosenki o najsmutniejszym hotelu złamanych serc – na szczęście nie istnieje on naprawdę.

Image Not Found

Art’otel w Berlinie

Obiekty hotelarskie mogą być industrialne, nowoczesne, historyczne, a także stanowić prawdziwe dzieła sztuki. Nocleg w obecności wyjątkowych dzieł artystów jest możliwy w wielu hotelach na całym świecie. Na przykład w centrum Berlina jest obiekt, określany  mianem „galerii, w której się śpi”. Można tu wybrać na nocleg jeden spośród 50 nietypowo zaaranżowanych pokojów. Znajdziemy tam chociażby pokój w aranżacji komiksowej, o nietypowych proporcjach lub z podwieszonymi meblami. Podobny hotel  znajduje się nad Bałtykiem, gdzie do wyboru jest siedem pomieszczeń m.in. utrzymanych w stylistyce surrealistycznej.

O nietypowych hotelach słyszał już chyba prawie każdy; chociażby o takim zrobionym z lodu, w opuszczonym kościele, pod ziemią, czy na drzewie. Jednak jest jeden hotel, który wyróżnia się spośród wszystkich najdziwniejszych miejsc noclegowych. To hotel zrobiony z… czekolady. Projektanci tego obiektu musieli mieć sporą wyobraźnię. Niestety, jak można się domyślać, był to jedynie tymczasowy projekt.  A naprawdę szkoda, ponieważ noc w takim miejscu mogłaby okazać się smakowita.

Image Not Found

Jak widać, właściciele hoteli prześcigają się w coraz bardziej intrygujących pomysłach, by przyciągnąć uwagę podróżujących. Jeśli nie macie sprecyzowanego miejsca na wakacyjny wypoczynek, może warto po prostu znaleźć niesamowity hotel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *