Gotowi, by ratować czyjeś życie. Może twoje?

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Na świecie – co kilka sekund. I choć choroba jest przerażająca, to znana jest metoda leczenia. Trzeba  przeszczepić  krwiotwórcze komórki macierzyste z  krwi lub szpiku kostnego dawcy. I tu zaczyna się problem. Bo żeby znaleźć swojego „genetycznego bliźniaka”, musi on być zarejestrowany w bazie danych. O ile na świecie nie ma z tym większego problemu, to w Polsce już tak. Czy bardziej boimy się igieł niż śmierci?

Image Not Found

ZS im. Ks. Dra Jana Zwierza w Ropczycach potrafił wyjść poza standard. Zorganizowano tam akcję Zostań Dawcą Szpiku – Nowy Level Pomagania. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była Urszula Pająk.

Szkoła odniosła spektakularny sukces, bo udało się zarejestrować w bazie DKSM aż 90 osób! Byli wśród nich przede wszystkim uczniowie, ale też nauczyciele, pracownicy administracji, rodzice.

Standardowo podczas takich akcji udaje się pozyskać od 10 do 50 potencjalnych dawców. Stąd pewnie pełne zachwytu pytanie koordynatorki z Fundacji: „Pani Urszulo, jak się to udało zrobić?!”

„Przy wypełnianiu tabel z danymi pracowało 12 wolontariuszy: 6 uczniów, 4 nauczycieli i 2 panie pedagog – mówi Urszula Pająk. – Warto też podkreślić, że Dyrekcja bardzo przychylnie podeszła do całej akcji; trzeba było przecież przeszkolić uczniów-wolontariuszy, udostępnić sale. Ale korzyści  z tego są po prostu niezmierzalne”.

Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found
Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *