Ekspresem przez świat. Portugalia

Portugalia jest krajem położonym na Półwyspie Iberyjskim, słynie z fascynującej i bogatej kultury. Już od starożytnych czasów te tereny były zamieszkiwane przez przeróżne ludy, takie jak: Wizygoci, Fenicjanie, czy Rzymianie. W średnich wiekach Portugalia stała się bardzo ważnym ośrodkiem odkryć geograficznych.

Image Not Found

Wielki wpływ na rozwój tego kraju miały przede wszystkim wyprawy tutejszych odkrywców, takich jak Henryk Żeglarz, czy Vasco da Gama. To właśnie dzięki nim Portugalia stała się jednym z największych mocarstw kolonialnych, które posiadało wielkie terytorium, rozciągające się do Brazylii i aż po Azję.  

Obecnie ten kraj jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, a stolica – Lizbona, jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Ten kraj słynie z pięknych plaż, wspaniałej kuchni, tradycyjnych festiwali i muzyki fado.

Image Not Found

Portugalia jest też krajem św. Antoniego z Padwy. Urodził się właśnie w Lizbonie w 1195 roku. Przed ukończeniem 20 roku życia wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Słynie jako opiekun osób, które coś zgubiły (nie tylko rzeczy) i śmiało można o nim mówić, że jest niezwykle skuteczny.

Image Not Found

Współczesny najbardziej znany Portugalczyk to CR7, czyli Cristiano Ronaldo, piłkarz.

Portugalia jest też znana ze swojej pięknej, bujnej przyrody i różnych krajobrazów. Na północy znajdują się malownicze góry Sierra da Estrela, gdzie można uprawiać sporty zimowe.

Na zachodzie kraju rozciągają się przepiękne plaże Algarve, które przyciągają turystów z całego świata.

Image Not Found

W centralnej części tego słonecznego państwa znajduje się region Douro, który słynie z produkcji wina Porto. To tutaj właśnie znajdują się winnice, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wschodzie Portugalii rozciąga się region Alentejo, z pięknymi wzgórzami i polami, idealnymi do uprawy oliwek i winorośli.

Image Not Found

Ciekawostka: Portugalia utrzymuje rekordy świata zarówno dla najkrótszych, jak i najdłuższych okresów władania monarchów: Alfonso I Henrique rządził przez 73 lata, a książę koronny Luis Felipe rządził przez 20 minut.

Napoleon aż trzykrotnie nie zdołał podbić Portugalii.

Jest to 17. najbezpieczniejszy kraj na świecie.

Portugalia była pierwszą potęgą kolonialną, która zniosła niewolnictwo w 1761 roku. Prawie 50 lat przed Hiszpanią, Francją, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

Image Not Found

Ten kraj był pierwszą potęgą morską świata i miejscem narodzin niektórych z pierwszych odkrywców świata. Podczas Ery Odkryć Ferdynand Magellan jako pierwszy człowiek opłynął kulę ziemską. Vasco de Gama odkrył drogę morską do Indii, a Bartolomeu Dias jako pierwszy opłynął południowy kraniec Afryki, który nazwał Przylądkiem Dobrej Nadziei.

Portugalia jest niezwykłym krajem. Warto go na pewno kiedyś odwiedzić. Niech tamtejsze słońce trochę Was opali, a odpoczynek na plażach i w uliczkach miasteczek przyniesie radość! A, i tak na koniec – trochę tam drogo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *