Ekspresem przez świat. Francja

Francja, kraj nad Sekwaną jest światową stolicą sztuki, mody i wyśmienitej kuchni, która zachwyci niejednego. Stamtąd też pochodzi jedno z najlepszych win świata, a to chyba jest efektem tamtejszego klimatu. Interesujesz się wyjazdem do tego przepięknego kraju? W takim razie warto zapoznać się z jego kulturą, która podbiła świat.

Image Not Found

Francja, jak każde inne państwo, ma bogatą historię i kulturę. Słynie ze sztuki i zabytków, które znajdują się w największym muzeum świata – w Luwrze. Francja jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów. Zyskała miano centrum intelektualnego i artystycznego już  w średniowieczu.

Dzień 14 lipca jest najważniejszym świętem narodowym. To właśnie wtedy została zburzona Bastylia.

Francja to kraj tolerancyjny. Prawo w pewnych okolicznościach zezwala nawet na  wzięcie ślubu ze zmarłą osobą! Jeżeli ślub planowany jest jeszcze przed śmiercią jednego z małżonków, w świetle prawa można go zawrzeć. Średnio odbywa się  10 takich ślubów rocznie! Państwo to nie cieszy się dobrą opinią, jeżeli chodzi o rasizm. Francuzi bowiem często okazują niezadowolenie z imigrantów, zwłaszcza wobec przybyszów z dawnych kolonii.

Image Not Found

Francuzi to aktywny naród. Większość lubi jazdę na rowerze, piłkę nożną (jak w zasadzie prawie wszędzie) i rugby. Do ulubionych sportów zalicza się też jeździectwo i tenis.

Pocałunki są tu czymś normalnym, mogą tak się witać również mężczyźni. Osoby, które zostały zaproszone do francuskiego domu, powinny się spóźnić o piętnaście minut, żeby pani domu, czy pan domu miał czas na posprzątanie, przygotowanie posiłków, czy przekąsek. Poza tym Francuzi mają dość osobliwe poczucie czasu i lubią się spóźniać.

Image Not Found

Francja znajduje się w ścisłej czołówce krajów najchętniej wybieranych przez turystów, a miasto Paryż jest jednym z najpiękniejszych miast świata. Dawniej bywał brudny i zaśmiecony. Obecnie to czyste miasto z niezwykle aktywną służbą oczyszczania ulic. Jednak wracajmy do ciekawostek. Największym muzeum na świecie jest Luwr. Aby zobaczyć wszystkie dzieła sztuki w Luwrze chociażby przez 30 sekund, spędzilibyśmy na zwiedzaniu dłużej niż miesiąc. Jednak Luwr i Wersal nie są najczęściej odwiedzanymi zabytkami we Francji. Na pierwszym miejscu znajduje się podparyski Disneyland!

A może teraz nieco geografii? Francja jest największym państwem w Unii Europejskiej.  Ma aż 12 stref czasowych! Dlaczego, jak to możliwe? Dlatego, że Francja ma jeszcze kolonie – np. Polinezję Francuską. Poza tym ma aż 13 terytoriów zależnych!

Powiedzenie „na zdrowie” ma swoje korzenie właśnie w tym kraju. W czasie, gdy panowała epidemia dżumy, kichanie kojarzyło się głównie z symptomem tej choroby. Wtedy sformułowanie „na zdrowie” miało oznaczać coś w stylu dobrego zaklęcia. Tak więc, jeżeli Francuzi będą kichać w twojej kolejności – lepiej tego nie mów.

Image Not Found

Z danych wynika, że jedynie 67 mln osób w Europie posługuje się językiem francuskim. Jedynie, bo w Afryce tym językiem posługuje się ok. 400 mln osób!

Na koniec powiemy, że Francuzi są pokojowym narodem, stronią od walki. Warto jednak wiedzieć, że Francja dysponuje jednym z największych arsenałów nuklearnych!

Bogata historia i tradycja, olśniewające zabytki i mili, otwarci ludzie – to główne atuty tego państwa. Naprawdę warto tam pojechać!

Image Not Found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *