Byliny w ogrodzie. Porady Iwony Ułamek

Iwona Ułamek to certyfikowany architekt krajobrazu. Projektuje ogrody duże i małe, planuje nasadzenia. Zajmuje się również wykonawstwem w tym zakresie – od wyboru i zakupu roślin, po coroczną pielęgnację. Zadzwoń, zapytaj. Tel. 667 160 982

Image Not Found

Idealna pora do bliższego poznania krzewów, drzew, pnączy, traw ozdobnych, które teraz stanowią bardzo dużą część otaczających nas ogrodów, parków, przestrzeni publicznej. Również pochylić się można nad bylinami czyli roślinami wieloletnimi, których  część nadziemna zamiera na zimę, a wiosną pojawia się ponownie. Wśród nich są też takie, które nie tracą liści na zimę – to gatunki zimozielone. Choć uprawia się je od zawsze, to dopiero teraz są coraz bardziej rozpowszechniane i szukane przez amatorów ogrodnictwa, jaki i profesjonalnych projektantów. Każdy znajdzie jakąś odmianę dla siebie. 

Image Not Found

       Róża

Zagajniki krzewów, wysokich drzew liściastych, iglastych, obwódki rabat, miejsca cieniste pokolorują żurawki. Kępiaste byliny o półzimozielonych liściach w różnorodnych kolorach, np. bursztynu (odmiana  o pofalowanych liściach Amber Waves), różowych przez cały sezon (odm. Barry Smoothie), ciemnopurpurowych (sprawiających wrażenie podświetlonych od spodu na czerwono odm. Black Beauty), cytrynowych, zielonych, nie sposób wymienić wszystkich.

Image Not Found

Dereń kousa

Łączyć można je również z kolorowymi hostami o ciekawym ulistnieniu i rożnej wielkości, od maleńkich do olbrzymich. Stanowią główną treść cienistych ogrodów, gdzie piękne ulistnienie jest często głównym atutem. Do tego cienistego  teamu pasować będzie tawułka. Grupa o wiechowatych kwiatostanach, barwie od ciemnoczerwonej przez różową po białą, znajdujących się ponad kępą pierzastych liści. 

Image Not Found

Floks

 Na słoneczne założenia ogrodowe wróciły „staromodne”, zachwycające rośliny, i słusznie. Pojawia się ostróżka o gigantycznych kwiatostanach, naparstnica, orlik, malwa, tojad czy krwawnik o różnym kolorze kwiatów. Jest to czas jarzmianki większej, np w odmianie Claret w kolorze głębokiej, ciemnej czerwieni lub Shaggy o zielono – białych kwiatach.  W ogrodach o niebieskim kolorze przewodnim posadzić można tojad niebieski, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek skupiony, mikołajka płaskolistnego, hyzop lekarski, lawendę wąskolistną, liatrę kłosową Kobalt i niezawodną kocimiętkę. 

Image Not Found

Hosta

Ciepłe tony wprowadzą byliny o nazwach;  dzielżan, miododajna bylina, obficie kwitnąca gailardia,  nachyłek, omieg wschodni i rozpoczynająca kwitnienie od czerwca bylina długowieczna, łatwa w uprawie, liliowiec. Ma silną budowę, wyrasta z mięsistego kłącza, liście ma atrakcyjnie wygięte, trawiaste, kwiaty są bardzo różnorodne, jednobarwne lub wielobarwne, rozwijają się stopniowo i jest ich nawet kilkaset w sezonie. Z powodzeniem można sadzić je w nowoczesnych ogrodach, gdzie panuje minimalizm i w ogrodach naturalistycznych. 

Image Not Found

Liliowiec

     Byliny zaczynają być stosowane coraz częściej, wywołują zachwyt i coraz trudniej sobie wyobrazić ogród bez nich. Projektanci ogrodów już nie ograniczają się do ich łączenia z  krzewami kwitnącymi w ogrodach tradycyjnych, ale już poświęcają im całe rabaty. Wielu właścicieli  ogródków chętnie stosuje byliny, sądząc je z trawami ozdobnymi, w donicach, z krzewami, które już zakończyły kwitnienie i ustępują miejsca roślinom lata. Możemy cieszyć się wielką różnorodnością ogrodowej flory bylinowej. 

Image Not Found

Lawenda

Rośliny zielne wieloletnie (byliny) sprawdzają się w ogrodach skalnych, wodnych, na łąkach kwietnych, w zastępstwie trawnika, na rozległych powierzchniach i w donicach, w mieście,  nadawać się będą też na coraz modniejsze ogrody na dachach .

To teraz jest okres obecności bylin, zimą znikają one z pola widzenia. Rozpoczynają właśnie przedstawienie wszystkich swoich zalet,  istotne tam, gdzie pożądany jest kolor, niezawodne w ekstremalnie nasłonecznionych, suchych lub zacienionych i mokrych warunkach. 

  Dzięki nim może powstać mnóstwo kombinacji, radosne rabaty, wyjątkowe miejsca. 

Image Not Found

Żurawki

Image Not Found

Powojnik

Image Not Found

Róża

Image Not Found

Oman wielki

Image Not Found

Piwonia

Image Not Found

Liliowiec

Image Not Found

Jaśminowiec

Image Not Found

Facelia błękitna

Image Not Found

Róża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *