Biskup Artur Ważny obejmuje Diecezję Sosnowiecką

Wywodzący się z Ropczyc (Chechły) biskup Artur Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został mianowany biskupem diecezji sosnowieckiej.

Image Not Found

Decyzję Ojca Świętego ogłosił w auli Wyższego Seminarium Duchownego biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Biskup Artur Ważny urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 roku w Tarnowie. W ramach swojej dalszej formacji ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na kierunku teologia małżeństwa i rodziny na UKSW w Warszawie.

Pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszył młodym w wielu międzynarodowych spotkaniach ŚDM.

12 grudnia 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r.

Jego dewizą biskupią są słowa: “Patris corde” (“Ojcowskim sercem”).

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz jest członkiem Rady Biskupów ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

O biskupie Ważnym i jego decyzji kierowania diecezją sosnowiecką pisze Tomasz Terlikowski, znany katolicki publicysta:

„Biskup Artur Ważny był odważny, bo jako pierwszy sprzeciwił się publicznie ściemnianiu Watykanu w sprawie arcybiskupa Andrzeja Dzięgi i jego kłamstwom. Jest odważny, bo zdecydował się wejść do stajni Augiasza, jaką jest obecnie diecezja sosnowiecka. Wielu miało odmówić. Ta cecha to ważny atut w zmierzeniu się z dramatycznym zjawiskami jakimi dotknięta jest od lat ta diecezja. Teraz trzeba już tylko determinacji, żeby zmierzyć się z gigantycznym oporem kurii, z układami i układzikami, i rzeczywiście oczyścić diecezję. Gdybym miał doradzać cokolwiek biskupowi Ważnemu, to doradziłbym niezależną Komisję, która zbada diecezję i rozpędzenie kurii, a zastąpienie jej – czasowo – duchownymi z zewnętrz, którzy przebadają dokumentację, i pozwolą znaleźć wśród duchownych sosnowieckich tych, którzy godni są zaufania. I to nimi na nowo obsadzić kurię. Trzeba też wiele determinacji, żeby wydalać ze stanu duchownego wszystkich, którzy wydaleni być powinni. To bardzo trudne zadanie, biskupowi życzę powodzenia. Szczerze i autentycznie i z modlitwą”.

Ingres zaplanowany jest na 22 czerwca.

Bp Artur Ważny mówi, że przeprowadzka z Tarnowa do Sosnowca nastąpi etapami:

„To będzie proces. Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki, bo tutaj miałem mieszkanie służbowe, diecezjalne. Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę – takie duchowe, kulturowe, religijne. Natomiast przeprowadzka pewnie będzie się dokonywać etapami, no ale po 22 czerwca tam trzeba na stałe zamieszkać. To obowiązek i potrzeba serca”.

Image Not Found

Inf. Portal Diecezji Tarnowskiej, Profil Fb Tomasz Terlikowski, Radio RDN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *