2,5 mln zł. na doposażenie liceów w Ropczycach i Sędziszowie

Niedawno pisaliśmy o doposażeniu szkół branżowych w naszym powiecie. Dziś mamy dobrą wiadomość dla liceów. Starostwo Powiatowe podpisało umowę o dofinansowaniu liceów w ramach projektu: „Poprawa jakości i atrakcyjności kształcenia ogólnego w powiecie ropczycko-sędziszowskim”. Przedmiotem projektu jest modernizacja infrastruktury jak również jej doposażenie w nowoczesny sprzęt, materiały dydaktyczne, wyposażenie i oprogramowanie. Celem jest unowocześnienia bazy kształcenia ogólnego w naszym  powiecie.

Image Not Found

W Liceum Ogólnokształcącym w Ropczycach będzie  zmodernizowana sala gimnastyczna, pracownia informatyki, fizyki i geografii. Zakupione zostanie wyposażenia i sprzęt  dydaktyczny dla tych pracowni.
W Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp. również będzie zmodernizowana sala gimnastyczna, pracownia chemii, pracownia biologii oraz pracownia informatyki i robotyki. Tu także zakupiony zostanie sprzęt dydaktyczny i wyposażenie.

Nasze licea wzbogacą m.in. w komputery stacjonarne, monitory, laptopy, oprogramowanie, drukarki 3D, tablety graficzne, roboty, gogle, drony, aparaty fotograficzne, Photon, monitory interaktywne, zestawy edukacyjne, itp.

Image Not Found

Zmodernizowana infrastruktura i nowe pomoce dydaktyczne mają posłużyć do nauczania przedmiotów zgodnie z modelem STEAM. Nazwa STEAM to skrót od angielskich słów:  Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) i Maths (matematyka).

W metodologii STEAM to uczeń jest w centrum uwagi. To on wyznacza sobie zadania i próbuje rozwiązać problemy, jakie pojawiają się na drodze do jego ukończenia, Staje się naukowcem, konstruktorem, odkrywcą i inżynierem Nie boi się eksperymentować, tworzyć i próbować różnych rozwiązań.  

Lekcje prowadzone w ten sposób gwarantują wszechstronny rozwój oraz wspierają logiczne i krytyczne myślenie. Do tego zwiększają pewność siebie, uczą samodzielności w podejmowaniu decyzji i dają odwagę do sięgania po nieszablonowe pomysły. Krótko mówiąc STEAM jest czymś w rodzaju metody projektu.

W Liceum Ogólnokształcącym im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Małopolskim powstaną pracownie:

1.    Pracownia informatyki i robotyki – STEAM
2.    Pracownia chemiczna – STEAM
3.    Pracownia biologiczna – STEAM

W Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Ropczycach powstaną pracownie:

1.    Pracownia fizyki – STEAM
2.    Pracownia geografii – STEAM
3.    Pracownia informatyki – STEAM

Całkowita wartość projektu to kwota: 2 259 177,73 zł, w tym planowane dofinansowanie z UE: 1 666 961,17 zł. Realizację projektu zaplanowano na lata 2024 – 2025.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *